Jakie drzewo nadaje się do budowy domu z tarasem?

Jakie drzewo nadaje się do budowy domu z tarasem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dom z przydomowym tarasem to marzenie bardzo wielu osób. Jego budowa jest zadaniem odpowiedzialnym, a przede wszystkim wymagającym wyboru odpowiedniego materiału, ponieważ to od niego będzie zależała jakość konstrukcji i jej wytrzymałość. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie desek z naturalnego drewna iglastego lub egzotycznego. Jeśli chcemy mieć wyjątkowo długowieczny taras modrzew syberyjski, świerk, merbau to gatunki nadające się wprost idealnie do jego stworzenia.

Drewno egzotyczne to wybór znakomity, ale nie jedyny

W ostatnich latach większość osób decyduje się na wybudowanie domu z tarasem z drewna egzotycznego, odznaczającego się ponadprzeciętnie wysoką twardością, dużą gęstością i często nietypową kolorystyką (oryginalne odcienie brązu, czerwieni, czerni, a nawet żółci). Mowa tutaj zwłaszcza o takich gatunkach, jak lapacho, merbau, cumaru, bangkirai, massaranduba, teak czy kempas. Dodajmy, że tego typu drewno wykazuje się doskonałą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i działanie szkodliwych substancji chemicznych oraz owadów. Tak naprawdę jedyną wadą jest w tym przypadku wysoka cena desek, co dla niektórych osób stanowi barierę nie do przejścia.

Na szczęście równie dobrze spisuje się drewno pozyskiwane z drzew iglastych – przede wszystkim ze świerka i modrzewia syberyjskiego (rzadziej europejskiego). Charakteryzuje się ono bowiem dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, a jednocześnie wspaniale się prezentuje, gdyż posiada bogate usłojenie. Z drugiej jednak strony wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji, a także jest nieco mniej odporne na czynniki zewnętrzne niż drewno egzotyczne. Taras i elewacja domu z drewnem iglastym jest dobrym pomysłem zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy na trwałości obiektu, a jednocześnie chcemy sporo zaoszczędzić. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*