Wynajem samochodu to dość specyficzny rodzaj usługi, który nakłada określone zobowiązania prawne zarówno na firmę wypożyczającą auto, jak i na klienta korzystającego z usługi. Jak wiadomo, jazda samochodem ma to do siebie, że czasami zdarzają się wypadki, drobne kolizje lub inne sytuacje skutkujące mniejszym lub większym uszkodzeniem pojazdu. W przypadku samochodu wynajmowanego problem ten jest oczywiście bardziej skomplikowany.

Wynajem samochodów a możliwe uszkodzenie pojazdu

Dobre firmy świadczące usługi w zakresie wynajmu samochodów oferują swoim klientom ubezpieczenie w sytuacji, gdy kolizja lub wypadek nie została spowodowana przez osobę prowadzącą wypożyczony samochód. W przeważającej większości wypadków ubezpieczenie nie obejmuje jednak sytuacji, gdy wypadek nastąpił z ewidentnej winy klienta firmy świadczącej usługi w zakresie wynajmu samochodów. W takim wypadku ewentualne koszty naprawy pojazdu będą musiały zostać pokryte z kieszeni osoby wypożyczającej samochód.

Oprócz tego firmy działające w zakresie sektora wypożyczania samochodów standardowo stosują również inne formy zabezpieczenia finansowego. Najbardziej podstawową z nich jest kaucja zwrotna, którą należy uiścić przed odebraniem pojazdu. Co ważne, najczęściej firmy nie pobierają owej kaucji w sposób bezpośredni, tj. na przykład poprzez przelew bankowy, tylko w sposób pośredni, a mówiąc dokładniej poprzez blokadę na karcie kredytowej klienta wypożyczającego samochód(wysokość blokady jest równa wartości kaucji zwrotnej). Istnieją jednak również podmioty, które umożliwiają swoim klientom wpłatę kaucji w sposób tradycyjny, czyli bez konieczności posiadania karty kredytowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że w obecnych realiach firmy oferujące swoim klientom taką możliwość stanowią zdecydowaną mniejszość w obrębie swojego sektora.

Sprawdź przykładową ofertę: “wynajem aut Poznań” i dowiedź się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × jeden =