Kto i jak organizuje pogrzeb świecki?

Kto i jak organizuje pogrzeb świecki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce pogrzeby świeckie stanowią około 2% wszystkich pochówków. Decydują się nań ateiści, osoby niepraktykujące, agnostycy, którzy wyrazili taką wolę przed śmiercią, lub rodziny w ich imieniu. Organizacją pogrzebu cywilnego – podobnie jak religijnego – zajmują się domy pogrzebowe.

Elastyczność w formie

Sama uroczystość cechuje się sporą dowolnością. Przewodniczy jej mistrz ceremonii, ubrany w czarną togę zdobioną białym plastronem pod szyją i białe rękawiczki. Scenariusz ostatniej drogi zmarłego jest ustalany w rozmowie z rodziną. Wtedy też powstaje zarys mowy pożegnalnej, którą mistrz wygłosi do zgromadzonych.

Całość pozbawiona jest oczywiście motywów religijnych, a samo przemówienie skupia się na osobie zmarłego, jego życiu, relacjach z ludźmi, pracy, pasjach.

Istotnym zadaniem, któremu musi sprostać dom pogrzebowy jest wyjątkowa oprawa muzyczna ceremonii. Są to często ważne dla zmarłego i jego bliskich utwory, lub takie, które oddają powagę chwili.

Przebieg ceremonii

Choć pogrzeb świecki ma w sobie wiele dowolności, to zwykle wpisuje się w pewien schemat. Uroczystość rozpoczyna wybrzmienie muzyki (odtworzonej lub granej na żywo), po której przychodzi czas na mowę pożegnalną mistrza ceremonii. Jeśli mają takie życzenie, ze swoimi przemowami i wspomnieniami mogą wystąpić także najbliżsi zmarłego.

Po tej części zwykle raz jeszcze wybrzmiewa muzyka, a następnie trumna lub urna jest odprowadzana przez żałobników do miejsca pochówku. Domy pogrzebowe dokładają wszelkich starań, by pozbawiona elementów kultu religijnego ostatnia droga przebiegała godnie i z należytym uhonorowaniem zmarłego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*