Sofa czy narożnik – co sprawdzi się w nowoczesnym salonie?

Sofa czy narożnik – co sprawdzi się w nowoczesnym salonie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tworzenie strefy wypoczynkowej w naszym mieszkaniu polega przede wszystkim na dobraniu do niej właściwych mebli. Chodzi o takie modele, które zapewnią komfortowy wypoczynek i będą się dobrze komponowały z resztą mebli. Chociaż do wyboru mamy wiele różnych opcji, największą popularnością cieszą się klasyczne sofy oraz nowoczesne narożniki. To, który mebel powinniśmy kupić, zależy od naszych preferencji oraz rozmiarów naszego salonu. W przypadku większego pomieszczenia możemy zakupić zestaw mebli wypoczynkowy składający się na przykład z trzyosobowej sofy oraz dwóch foteli. Oprócz tego warto rozważyć zakup niewielkiej pufy. Posłuży ona nie tylko jako dodatkowe siedzenie, ale również jako akcent dekoracyjny. Podczas projektowania strefy relaksu w salonie trzeba także uwzględnić liczbę domowników. Jeżeli często zapraszamy do siebie gości, to powinniśmy zapewnić wystarczająco dużo miejsc do siedzenia. Niezależnie od wybranego przez nas mebla, musimy zadbać o to, aby były one wygodne. Na naszej sofie i narożniku powinniśmy móc bezproblemowo odpoczywać w pozycji leżącej.

Czy warto zdecydować się na zakup narożnika?

Jest to bardziej funkcjonalna alternatywa dla sofy. Sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniach o stosunkowo niewielkim metrażu. Z uwagi na nietypowy kształt, możemy użyć takiego mebla do zagospodarowania jednego z rogów w naszym salonie.  Narożniki takie jak ten dostępny na stronie https://www.jurpol-meble.pl/naroznik-vegas-rogowka-kanapa/ z pewnością docenią właściciele kawalerek. Tego typu narożniki posiadają zarówno funkcje spania, jak i specjalny pojemnik do przechowywania pościeli.  W ten sposób możemy używać jednego pomieszczenia jako salonu i sypialni. Wystarczy, że na noc rozłożymy nasz narożnik. Z uwagi na rosnącą popularność tego mebla, w sklepach znajdziemy ogromną liczbę różnych mebli. Producenci dostarczają zarówno narożniki w stylu tradycyjnym, jak i kolorowe modele, które spodobają się osobom pragnącym stworzyć oryginalnie wyglądający salon. 

Znalezienie idealnego narożnika nie jest prostym zadaniem. Musimy dokładnie określić nasze potrzeby. Chodzi przede wszystkim o to, czy dany mebel będzie pełnił przede wszystkim funkcję wypoczynkową, czy też dekoracyjną. W tym pierwszym przypadku liczy się przede wszystkim materiał, z którego wykonane zostało jego obicie. Powinno być wyjątkowo przyjemne w dotyku. Chcemy, aby wypoczywanie na takim narożniku było dla nas komfortowe. Jeżeli istotne są także aspekty dekoracyjne takiego mebla, musimy zwrócić uwagę na jego kolorystykę oraz wzornictwo. Bardzo często meble wypoczynkowe stanowią centralny element aranżacyjny salonu.

Kiedy warto wybrać sofę?

Zazwyczaj jest ona mniejszym meblem od typowego narożnika. Z uwagi na swój kształt, oferują o wiele większa mobilność. Docenią to przede wszystkim osoby, które lubią regularne przemeblowania.  Możemy ją ustawić zarówno w centrum salonu, jak i pod ścianą. Jeżeli uczynimy z niej element centralny, będziemy musieli dodać do niej przynajmniej dwa fotele. W przeciwnym razie nie będziemy posiadali wystarczającej liczby miejsc do siedzenia.  Oczywiście w przypadku osób mieszkających samotnie, powinna wystarczyć im jedna sofa. Modele niewielkich rozmiarów z łatwością zmieszczą się w salonach o nietypowych wymiarach bądź z dużą liczbą wnęk i okien. Jeżeli zależy nam na sofie o oryginalnym wyglądzie, będziemy musieli wybrać jeden z modeli pozbawionych funkcji spania. Tylko takie sofy będą posiadały naprawdę nietypowe kształty oparcia i siedzisk.  Są one jednak o wiele mniej funkcjonalne od modeli, które możemy rozłożyć do spania. Z tego względu sofy cechujące się oryginalnym designem spotyka się raczej w dużych mieszkaniach, jako kluczowy element wystroju salonu. Z kolei w kawalerce królują meble wypoczynkowe oferujące funkcję spania.

Czym kierować się podczas wybierania mebli wypoczynkowych?

Jednym z kluczowych pomieszczeń w każdym domu jest salon.  Niezależnie od jego rozmiarów, stanowi on centrum wypoczynku i to właśnie tam ustawiamy kanapy, sofę lub narożniki. Podczas ich dobierania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na kształt i wielkość pomieszczenia. Istotna jest także funkcją, jaką ma pełnić nasz salon. Jeżeli będziemy jednocześnie wykorzystywać  to pomieszczenia jako jadalnię i sypialnię, musimy zadbać o optymalne zagospodarowanie dostępnej nam przestrzeni. Wybierając meble wypoczynkowe, musimy także uwzględnić potrzeby wszystkich domowników. Jeżeli mamy stosunkowo mało liczną rodzinę, to wystarczy nam mniejsza sofa. W przypadku większej ilości domowników najlepiej jednak zainwestować w porządny narożnik. Można ewentualnie dokupić dwa fotele, aby skompletować nasz zestaw wypoczynkowy. Inną opcją jest wybranie dwóch sof i zestawienie ich ze sobą w sposób równoległy bądź prostopadły.  Kwestią drugorzędną pozostają kolory tapicerki. Nie oznacza to, że powinniśmy to zignorować i wybrać byle jaki model narożnika. Optymalnym wyborem będą meble z jasnym obiciem. W ten sposób o wiele łatwiej przyjdzie nam stworzyć optyczny efekt powiększający.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*