Różnice między łożyskiem walcowym a kulkowym

Różnice między łożyskiem walcowym a kulkowym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się powszechnie urządzenia, które w swojej konstrukcji zawierają wiele rozwiązań technologicznych. Mają one za zadanie ułatwić ich funkcjonowanie, a także w znacznym stopniu ograniczyć awaryjność. Jednymi z powszechnie montowanych w maszynach elementów są łożyska, w tym zwłaszcza łożysko walcowe oraz kulkowe. Odpowiadają one za przenoszenie obciążeń, a różnią się pod względem budowy, funkcjonalności oraz zastosowania. Zostaną pokrótce omówione i porównane ze sobą w dalszej części artykułu.

Elementy niezbędne nie tylko w branży motoryzacyjnej czy budowlanej

Łożyska kulkowe (zaliczane do tocznych) mogą bez trudu przenosić zarówno obciążenia wzdłużne, jak i promieniowe czy osiowe, zachowując przy tym duże prędkości obrotowe. Występują w różnych rozmiarach, ale w większości posiadają w swojej prostej budowie te same elementy – dwa pierścienie, bieżnie i specjalne kulki. Dodatkowo, są zabezpieczone uszczelkami wykonanymi z gumy i napełnionymi smarem – ma on za zadanie utrzymać element w dobrym stanie technicznym przez czas jego eksploatacji. Tego rodzaju łożyska montuje się m.in. w samochodach osobowych, a także maszynach przemysłowych, budowlanych i lotniczych.

Posiada je w swojej ofercie m.in. ten sklep internetowy: https://b2b.rombor.com.pl/3-lozyska-kulkowe. Z kolei modele walcowe należą do grupy łożysk rozłącznych. Charakteryzują się głównie tym, że jeden z pierścieni nie posiada bieżni, a elementem tocznym są specjalne walce osadzone w samym koszyczku. Poza tym wykazują się ponadprzeciętną wytrzymałością, dlatego są zdolne do przenoszenia znacznie większych obciążeń promieniowych niż wersje kulkowe (niestraszne są im nawet bardzo wysokie prędkości oraz nagłe przyspieszenia). Łożyska walcowe instaluje się powszechnie w obrabiarkach, frezarkach, podnośnikach i dźwigach, kruszarkach górniczych, pompach, wentylatorach, a także specjalistycznych maszynach używanych w tkalniach i zakładach papierniczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*