Kiedy koń nieustannie czuje się zmęczony…

Kiedy koń nieustannie czuje się zmęczony…
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

U koni, podobnie jak u ludzi, istnieją różne charaktery i temperamenty. Są konie bardzo aktywne i energiczne, ale zdarzają się również osobniki spokojne i wyciszone. Jednakże nadmierny spokój, a wręcz ospałość, zmęczenie i niechęć do pracy u konia powinny wzbudzić naszą czujność. Może się bowiem okazać, że nasz koń cierpi na anemię i niedożywienie.

Anemia u koni

Anemia, inaczej niedokrwistość, to brak hemoglobiny, czyli spadek liczby erytrocytów we krwi. Zadaniem erytrocytów jest transport tlenu, a więc im mniej erytrocytów, tym mniej tlenu dociera do komórek, co skutkuje niedotlenieniem organizmu konia. Można wtedy zaobserwować u konia przyspieszone tętno i oddech. Jeśli anemia nie jest jeszcze tak zaawansowana, wówczas rozpoznajemy ją po bladości błon śluzowych, co jest najbardziej widoczne na dziąsłach i spojówkach.

Niedożywienie u koni

Nawet niewielka anemia może również powodować brak apetytu u konia, co z kolei przekłada się na spadek wagi. Niedożywiony koń charakteryzuje się widocznymi żebrami oraz małą ilością tkanki tłuszczowej w okolicach kłębu, szyi, łopatek, guzów biodrowych i barkowych.

Jak dodać koniowi siły i energii?

Jeśli osłabienie i niedożywienie konia spowodowane jest chorobą, musi on być niezwłocznie objęty opieką weterynaryjną. Należy również wspomóc leczenie odpowiednim żywieniem. Bardzo pomocna będzie pasza, bogata w wysokiej jakości białko, składniki odżywcze oraz taka, która wspomaga nawodnienie organizmu konia poprzez stopniowe uwalnianie płynów.

Można zakupić ją między innymi tutaj: https://www.zywieniekoni.pl/sklep/trawokulki-dla-koni-red-bag-grass-pellets/. Pasza taka pomoże zwierzęciu w szybkiej regeneracji i powrocie do odpowiedniej kondycji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*