Jak korzystać z klimatyzacji, by nie szkodziła zdrowiu?

Jak korzystać z klimatyzacji, by nie szkodziła zdrowiu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy klimatyzacja jest szkodliwa?

Klimatyzacja to proces przetwarzania powietrza w mieszkaniu, biurze lub innym pomieszczeniu, tak, aby zapewnić nam komfort przy pracy lub odpoczynku. Większość klimatyzatorów może występować w wersji chłodzącej, chłodząco-grzejącej, posiadają one też możliwość regulacji wilgotności powietrza, wentylowania oraz osuszania powietrza.

Nawet przy wyszukiwaniu fraz typu “klimatyzacja Kraków” czy „serwis klimatyzacji”, możemy znaleźć najnowsze klimatyzatory z dodatkowymi funkcjami filtrowania powietrza z zanieczyszczeń oraz alergenów.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Panuje błędne przekonanie, że klimatyzacja jest dla nas szkodliwa i może powodować szereg chorób oraz dolegliwości. Jest to fałszywa informacja, ponieważ to nie ona szkodzi, a nieumiejętne korzystanie z jej funkcji. Czynniki i powikłania niewłaściwego korzystania z urządzenia to m.in:

  • Odwodnienie organizmu,
  • Wysuszone spojówki oczu, gardło, naskórek oraz nos,
  • Szok termiczny spowodowany zbyt dużym wahaniem temperatur,
  • Osłabienie odporności, kaszel, chrypa, ból głowy i mięśni,
  • Złuszczanie się naskórka, zmiany skórne, wypryski,
  • Wszelkie choroby zatok, dróg oddechowych, gardła.

 

Jak uniknąć powikłań i prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Przede wszystkim należy ją co sezon oddać do serwisu, aby została dokładnie wyczyszczona i odgrzybiona z mogących się w niej pojawić grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów zagrażających naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Co 400-500 godzin pracy klimatyzatora wskazana jest również wymiana filtra powietrza, oprócz tego ważnym czynnikiem jest rozważne korzystanie z klimatyzacji, nie dopuszczanie do zbyt dużych wahań temperatur i szybkich jej zmian.

Trzeba też pamiętać, że pomieszczenie musi być odpowiednio nagrzane. Umożliwi to pompa ciepła, taka, która jest dostępna m.in, na https://www.waso-klimatyzacja.pl/pompy-ciepla/czestochowa/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*