Co to są księgi wieczyste?

Co to są księgi wieczyste?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Księga wieczysta to rejestr publiczny zawierający zbiór informacji na temat stanu prawnego określonej nieruchomości. Dzięki wglądowi w ten dokument można przede wszystkim ustalić, jakie i komu konkretnie prawa przysługują do budynku. Jest to niezbędne m.in. przy zakupie nowego domu lub mieszkania. W internecie funkcjonuje wiele wyszukiwarek, które pozwalają szybko znaleźć księgi wieczyste po adresie czy numerze działki, co stanowi dla wielu osób ogromne ułatwienie.

Bez wglądu w ten dokument nie kupuj żadnej nieruchomości

Podstawowym celem istnienia księgi wieczystej jest ułatwienie ustalenia stanu prawnego konkretnych nieruchomości. Tego typu rejestry prowadzi się zarówno dla budynków gruntowych (np. domów jednorodzinnych czy obiektów gospodarskich), jak i dla lokali mieszkalnych i użytkowych w blokach. Do księgi ma dostęp każdy, ponieważ jest to dokument o charakterze publicznym oraz całkowicie jawnym. Można się z nią zapoznać m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub na https://www.znajdzksiege.pl/.

Każdy tego typu rejestr składa się z kilku kluczowych działów. W pierwszym z nich znajdziemy informacje na temat rodzaju i położenia nieruchomości oraz numeru działki, na której jest ona zlokalizowana. W drugim z kolei zamieszczone są szczegółowe dane dotyczące właściciela budynku, ewentualnie jego użytkownika wieczystego. Kolejna część obejmuje istotne wpisy odnoszące się do ograniczonych praw rzeczowych i osobistych, a także ograniczeń mających związek z rozporządzaniem nieruchomością i potencjalnych roszczeń. Ostatni, czwarty dział informuje nas o hipotece i wszystkich istniejących obciążeniach. Dla osoby nabywającej dom czy jakąkolwiek inną nieruchomość największe znaczenie mają oczywiście informacje zawarte w dziale III i IV.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*