Co należy umieścić w opisie stanowiska pracy?

Co należy umieścić w opisie stanowiska pracy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z kluczowych elementów odgrywających istotną rolę w procesie rekrutacji jest opis stanowiska. Powinien on obejmować przede wszystkim dokładny wykaz wszelkich wymagań stawianych przed kandydatem. Jest to bowiem podstawa do późniejszego dokonywania oceny jego pracy, a także ustalania siatki wynagrodzeń. Profesjonalne szkolenia w zakresie tworzenia rzetelnych opisów stanowisk oferują .in. firma specjalizująca się w doradztwie biznesowym

Wartościowe wskazówki dla osób z działu HR

Opis stanowiska pracy musi w pierwszej kolejności zawierać precyzyjnie określoną jego nazwę, cel utworzenia oraz miejsce w strukturze danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu kandydat jest w stanie wstępnie unaocznić sobie własną rolę w nowej firmie. W omawianym dokumencie nie może też oczywiście zabraknąć wyszczególnienia obowiązków i głównych zadań do wykonania, wymaganych kwalifikacji zawodowych (pożądane wykształcenie), a ponadto warunków pracy. W ostatnim punkcie chodzi zwłaszcza o godziny jej wykonywania, konkretne miejsce oraz zestaw niezbędnych narzędzi (np. komputer, laptop, drukarka, faks, wiertarka, szlifierka, specjalne ubranie robocze itp.).

Przydatna okazuje się również informacja na temat zakresu odpowiedzialności, tak aby przyszły pracownik doskonale zdawał sobie sprawę, za co może ponieść konsekwencje w postaci choćby nagany, potrącenia z pensji czy nawet zwolnienia. Dodajmy, że ilość i rodzaj obowiązków z czasem może ulec zmianie – choćby wskutek szybkiego rozwoju firmy bądź częściowego przekształcenia profilu jej działalności. Konieczna jest w takiej sytuacji modyfikacja opisu stanowiska. Więcej informacji jest dostępnych na https://anacco.pl/doradztwo-restrukturyzacja-organizacji-opisy-stanowisk-pracy/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*