Nowy czy używany – jaki laptop sprawdzi się w pracy biurowej?

Nowy czy używany – jaki laptop sprawdzi się w pracy biurowej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup laptopa bardzo często wiąże się z dylematem na temat tego, czy wybrać urządzenie używane, czy też nowe. W szczególności takie pytania zadają sobie pracodawcy oraz pracownicy, którzy chcą przeznaczyć dany sprzęt do pracy biurowej. Z całą pewnością oba rozwiązania posiadają własne zalety i wady, dlatego też warto wszystkie je poznać. W ten sposób zakupimy laptopa dopasowanego do naszych potrzeb oraz oczekiwań. 

Laptopy pachnące nowością, czyli czy warto wybrać urządzenie prosto ze sklepu?

Z całą pewnością ogromną zaletą nowych laptopów jest to, że nikt przed nami z nich nie korzystał. Są w pełni sprawne (przynajmniej tak powinno być), nie posiadają rys, ustawień ani też żadnych konfiguracji. Co więcej, posiadają one również co najmniej dwa lata gwarancji producenta, dlatego też można z nich korzystać bez żadnych obaw. Komputery mobilne prosto ze sklepu są zatem bardzo kuszące. Z drugiej jednak strony nowe laptopy wiążą się ze znacznie większymi wydatkami w stosunku do laptopów poleasingowych. Ta kwestia bardzo często przeważa na korzyść właśnie urządzeń używanych. W szczególności, kiedy mamy ograniczony budżet i możemy wydać na komputery z określonymi parametrami konkretną sumę. Wszak – jak wiadomo – im lepszy model, tym większy jest jego zakres cenowy, a średniej jakości laptop kosztuje co najmniej tysiąc pięćset złotych.

Drugą, równie ważną kwestią jest to, do czego w istocie będziemy używać laptopa. Ci, którzy będą stosować go do prostych czynności i obowiązków pracowniczych, mogą wybrać komputery ze średniej półki właśnie. Jednak jeśli będzie to urządzenie profesjonalne, użytkowane do celów biznesowych oraz przeznaczone do korzystania z zaawansowanych aplikacji, wówczas – przy ograniczonym budżecie – zdecydować się na kupno sprzętu używanego. Nie każdy ma bowiem świadomość, że laptopy poleasingowe mogą być nawet dwa razy tańsze. Ponadto, warto wspomnieć, że można wśród nich znaleźć chociażby laptopy Lenovo, które cieszą się dużą popularnością wśród pracowników biurowych i idealnie sprawdzają się w codziennych obowiązkach. 

Kiedy zdecydujemy się na laptopa używanego

Osoby, które zdecydowały się już na kupno laptopa używanego, powinny na kolejnym etapie zastanowić się nad tym, jak w odpowiedni sposób wybrać komputer, który nie będzie posiadał żadnych utajonych wad, uszkodzeń, awarii czy też w jaki sposób nie dać się oszukać. Nie da się bowiem ukryć, że wielu ludzi boi się kupna urządzeń z tak zwanej drugiej ręki właśnie z powodu licznych historii na temat „bubli” i prób oszustw. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do takiej transakcji, nikt ani nic nie będzie w stanie nas niemiło zaskoczyć. W takim wypadku pracodawcy i pracownicy powinni wybrać firmę leasingową, która zajmuje się właśnie sprzedażą laptopów używanych. Są to przedsiębiorstwa sprawdzone i w żadnym wypadku nas nie oszukają.

Co ciekawe, ich oferta to również doskonała okazja na zakup komputerów nowych, często dwu- lub trzyletnich. Zdarza się bowiem, że liczne korporacje oraz firmy biorą urządzenia w leasing, a następnie, po wspomnianym okresie (kiedy kończy się umowa), oddają je właśnie do przedsiębiorstw leasingowych. Te z kolei następnie są sprzedawane za przysłowiowy bezcen. Ich jakość w stosunku do ceny jest niemal idealna. Takie laptopy są ponadto bardzo wydajne, pojemne i posiadają mocną baterię. Słowem – posiadają wszystko, co niezbędne jest w pracy biurowej. Ci, którym zależy na sprzęcie wysokiej jakości, przeznaczonym do pracy biurowej, powinni zdecydować się na laptopy Dell poleasingowe, które są w głównej mierze dostosowane do realizowania zadań w sposób efektywny. 

Zalety laptopów nowych

Jak już wcześniej wspomniano, nowe laptopy prosto ze sklepowej półki posiadają szereg zalet. Wśród nich należy wymienić między innymi tak zwaną „czystą kartę” – mamy pewność, że nie były one nigdy wcześniej przez nikogo używane, a ich konfiguracja nie miała jeszcze miejsca. Dodatkowo, należy wspomnieć, że sprzęt ten ma co najmniej dwuletnią gwarancję producenta, dlatego w razie jakichkolwiek awarii lub usterek, można go bez większych problemów oddać nieodpłatnie do naprawy.

Zalety komputerów poleasingowych

Laptopy poleasingowe również posiadają liczne zalety. Największą oczywiście jest ich bardzo niska cena w stosunku do najczęściej bardzo wysokiej jakości. Ponadto, można je zakupić u sprawdzonych firm leasingowych, które posiadają w ofercie sprzedażowej komputery używane wcześniej przez duże firmy i korporacje, również informatyczne. Może to być także sygnał, że dostępne modele świetnie nadają się do codziennej pracy biurowej. Oprócz tego, mamy też pewność, że sprzęt jest dokładnie wyczyszczony, a także kupowany z legalnego, pewnego źródła.

Wady laptopów nowych

Główną wadą nowych laptopów jest ich wysoka cena. O ile firmom, które mają nieograniczony budżet, nie przeszkadza wydanie kilku tysięcy na dobrej jakości urządzenia, o tyle przedsiębiorstwa z określoną kwotą mogą mieć problem. Zakup najtańszych modeli nie jest zalecane. Te są znane raczej z dużej awaryjności, a to natomiast przekłada się na nieefektywną pracę.

Wady laptopów poleasingowych

Laptopy poleasingowe posiadają kilka wad. Nieostrożny zakup może zakończyć się problemami ze sprzedawcą. Sprzęt, który nie zostanie sprawdzony, może też mieć ukryte wady oraz usterki, o których sprzedający nie zawsze informuje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*