Buty trailowe czy trekkingowe – które wybrać na górskie wycieczki?

Buty trailowe czy trekkingowe – które wybrać na górskie wycieczki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kompletowanie stroju na górskie wycieczki powinno rozpocząć się od doboru odpowiedniego obuwia. To na stopach opiera się ciężar ciała podczas trwających nierzadko wiele godzinnych wypraw, więc warto zadbać o ich komfort, decydując się na model, który sprawdzi się we wszystkich możliwych warunkach. Ilość dostępnego na rynku asortymentu nie ułatwia podjęcia decyzji. Chcąc znacznie zawęzić obszar poszukiwań, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o preferowany rodzaj aktywności na szlaku.

Dla biegaczy i turystów

Buty trailowe dedykowane są osobom preferującym bieganie w wymagającym terenie. Charakteryzują się dużo większą głębokością bieżnika niż buty przeznaczone do biegania na terenach miejskich, co nie jest bez znaczenia, gdyż wyraźnie poprawia to przyczepność w zróżnicowanych warunkach. Trailowe modele są lekkie, a ich cholewka wykonana z siatki pozwala na przepływ powietrza i odparowywanie wilgoci – tak ważne podczas wzmożonego wysiłku. Dodatkowo, wiele z nich posiada chroniący palce mocniejszy otok w przedniej części buta oraz wkładki doskonale amortyzujące uderzenia o podłoże.

Trekkingowe obuwie natomiast sprawdzi się w trakcie długiego marszu po górskich ścieżkach. Konstrukcja takich butów będzie cięższa, ale równie istotny przy ich wyborze – jak w przypadku trailowych butów – jest dobrze wyprofilowany bieżnik. Bez względu na rodzaj terenu, warto zwrócić uwagę na wzmocnioną osłonę palców, stabilizację pięty i wkładkę niwelującą wstrząsy. Wysokość cholewki z kolei może różnić się w zależności od poziomu trudności pokonywanych tras. W wyższych górach, gdzie szlaki wiodą często wśród skał, lepszą stabilizację oraz ochronę zapewni wyższa cholewka, a w niższych pasmach wystarczy średnia lub niska cholewa.

Gdy pogoda nie sprzyja

Amatorzy górskich wycieczek zdają sobie sprawę ze zmienności panujących na trasie warunków atmosferycznych. W ciągu kilku chwil piękne słońce potrafi zastąpić rzęsisty deszcz, ale to nie powód, by się wycofywać. Przed niekorzystną aurą także można się obronić, kupując obuwie z membraną. Wiele modeli męskich, jak i buty damskie Gore-Tex posiadają. Warto zatem wybierać buty, które wykonane są właśnie z tego materiału. Najważniejsze jednak, aby but był dopasowany do stopy i od pierwszego kroku dawał poczucie wygody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*