Zioła – ich cenne właściwości oraz możliwości uprawy

Zioła – ich cenne właściwości oraz możliwości uprawy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zioła są ważnym elementem naszego codziennego życia. Używane są do gotowania, w medycynie oraz w celach dekoracyjnych. Zioła stosuje się również w aromaterapii oraz jako składnik kosmetyków naturalnych.

Istnieje wiele różnych rodzajów ziół. Na przykład:

Zioła kulinarne 

Te zioła są używane do gotowania, ponieważ zwiększają smak żywności. Niektóre przykłady to bazylia, rozmaryn i tymianek.

Zioła lecznicze 

Te zioła były używane od czasów starożytnych w medycynie tradycyjnej do leczenia różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, biegunka i bezsenność. Niektóre przykłady to korzeń waleriany i korzeń imbiru (lub kłącze).

Zioła aromatyczne

Te zioła mają silny aromat, który można wdychać bezpośrednio z rośliny lub z jej olejku eterycznego. Niektóre przykłady obejmują lawendę i melisę (Melissa officinalis).

Jak uprawiać zioła w domu?

Zioła można uprawiać w domu lub kupić na rynku. Istnieje kilka sposobów na uprawę ziół w domu:

Zioła można uprawiać z nasion lub z sadzonek. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu lub wysadzać w pomieszczeniach, a następnie przesadzać na zewnątrz po ustąpieniu zagrożenia mrozem. Sadzonki można pobierać z roślin, które już rosną, i ukorzeniać w wodzie do czasu, aż rozwiną korzenie wystarczające do samodzielnego przetrwania, zanim zostaną przesadzone do gleby. Można je także nabyć z profesjonalnie zaopatrzonego sklepu internetowego, takiego jak m.in. https://fabrykarozsady.pl/kategoria-produktu/sadzonki/sadzonki-ziol/.

Najlepszym czasem na sadzenie ziół jest wczesna wiosna, zanim minie ostatni mróz, ale można je również sadzić późnym latem, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Zioła należy regularnie podlewać i nawozić co kilka tygodni w okresie wzrostu zbilansowanym nawozem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*