W każdym domu, biurze czy instytucji znajdują się różnego rodzaju przyciski i przełączniki. W codziennym życiu określenia te często są stosowane zamiennie, jednak w przemyśle odbywa się to zgodnie z funkcją, jaką pełnią.
Dzwonek przy drzwiach wejściowych, włącznik światła – to rozwiązania, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie. Są obecne w domu, pracy i instytucjach publicznych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że przełącznik i przycisk – wbrew pozorom – to zupełnie inne narzędzia użytkowe, które najprościej nazwać pojedynczymi i dzwonkowymi łącznikami instalacyjnymi.
Naciśnięcie przełącznika powoduje trwałą zmianę położenia styków – przerwanie obwodu następuje poprzez ponowne naciśnięcie przełącznika. Przykładem może być w tym przypadku włącznik światła. Przyciski natomiast działają tylko w czasie sterowania bądź naciskania. Tezę tę najprościej zobrazować na przykładzie dzwonka do drzwi lub domofonu, który dzwoni, gdy jest przytrzymywany. Wraz ze zwolnieniem nacisku dźwięk ustaje, a urządzenie wraca do pierwotnej pozycji.
Przyciski dzielą się na monostabilne i bistabilne. W pierwszej grupie znajdują się przekaźniki elektryczne, które po ustaniu nacisku wracają do stanu pierwotnego, natomiast przyciski bistabilne wydają dźwięki jeszcze przez pewien czas po zwolnieniu siły działania nacisku.
Przykłady przycisków oraz informacje o ich funkcjonalności można znaleźć tutaj: https://automatyka.elstat.com.pl/p33428,przycisk-sterowniczy-monostabilny-styki-no-nc-czerwony-pbf22-1-o-c-r.html. Dostępne na rynku modele różnią się przede wszystkim budową i docelowym przeznaczeniem. Co więcej, istnieje grupa przełączników, które automatycznie reagują na zmiany, a urządzenia tego typu znajdują zastosowanie m.in. w licznikach rowerowych oraz czujnikach okiennych.
Jednym z najważniejszych elementów w każdej instalacji elektrycznej są przekaźniki. Ich działanie polega na odpowiednim wysterowaniu cewki przekaźnika, która za pomocą styków przekazuje sygnał dalej. Każdy przekaźnik posiada jedną cewkę, natomiast styków może być wiele, zależnie od modelu przekaźnika. Przykładowo, przekaźniki jednopolowe posiadają jedno pole styków dwupolowe – dwa pola styków, a czteropolowe – jak sugeruje nazwa – cztery pola styków.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest uniwersalny przekaźnik NC NO, używany m.in. w samochodach do załączania świateł, halogenów, klaksonu, ogrzewana szyby, pompy paliwa, zasilania urządzeń elektronicznych itp.. Może być również stosowany do blokowania znajdujących się w samochodzie obwodów elektrycznych, np. alarmu lub immobilizera. Urządzenie to jest ponadto niezastąpione przy instalacjach LPG.