Stało się niemal normą, że wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia należy wejść w posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem czterokołowym. Dla większości młodych ludzi oczywiste jest, że dokument ten jest niemal równie niezbędny, co długo wyczekiwany dowód tożsamości. Wymaga on jednak nieco więcej niż tylko osiągnięcia odpowiedniego wieku. Niezależnie od tego, czy potencjalny przyszły kierowca ukończy szybki kurs prawa jazdy w Poznaniu, czy standardowe szkolenie we Wrocławiu musi nabyć jednakową wiedzę i tożsame umiejętności weryfikowane na państwowym egzaminie końcowym.
Po przebrnięciu przez część teoretyczną polegającą na pozytywnym rozwiązaniu testu składającego się z różnorodnych pytań dotyczących ruchu drogowego, pozostaje wykazać się umiejętnością wprowadzania ich w życie. Po usłyszeniu numeru samochodu, który został nam przypisany, rozpoczynamy od wskazania i sprawdzenia prawidłowego działania niektórych z elementów pojazdu, jak światła oraz wyposażenie pod maską. Gdy udzielimy poprawnych odpowiedzi, przechodzimy do przygotowania się do jazdy i wykonania zadań na placu manewrowym. Należą do nich jazda po łuku z parkowaniem w wyznaczonych kopertą miejscach, a także ruszanie ze wzniesienia za pomocą hamulca awaryjnego.
Po zaakceptowaniu przez egzaminatora wykonanych czynności kolejnym krokiem jest poruszanie się w przestrzeni miejskiej. Wówczas pojawia się spektrum instrukcji sprawdzających nie tylko sprawność w obsłudze samochodu, ale także orientacji pośród innych uczestników ruchu. Osoba egzaminująca będzie wymagać płynnego włączenia się do ruchu, zastosowania zasad pierwszeństwa przejazdu oraz hamowania w sytuacji awaryjnej. Nieodzowną częścią jazdy jest również parkowanie w wyznaczonej przestrzeni według jednego ze sposobów. Zazwyczaj egzekwuje się wykonanie manewru zwanego skośnym lub prostopadłym. Wszystkich tych manewrów można nauczyć się na kursach organizowanych przez http://prymus-osk.pl/kurs-prawa-jazdy/.