Z czego korzysta ksiądz podczas mszy?

Z czego korzysta ksiądz podczas mszy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Katolickie msze święte znane są z przeprowadzania skomplikowanych oraz rozbudowanych obrządków związanych z trwaniem całej ceremonii. W związku z tym, zarówno ksiądz, jak i wierni zobowiązani są do podjęcia pewnych czynności, które świadczyć będą o właściwym i prawidłowym udziale w mszy.

Poza kazaniem, jako głównym punktem całej uroczystości od księdza wymagane jest przeprowadzenie wiernych przez mszę według listy określonych działań, obrządków oraz gestów. Co ważne, niezmiernie istotną rolę w kościele katolickim odgrywają także relikwia, ornamenty oraz inne przyrządy i rzeczy niezbędne do przejścia przez działania. W czasie celebracji mszy ksiądz ubrany musi być w albę, czyli czarną szatę o długości do stóp oraz ornat – tak zwany płaszcz, którego kolor zmieniany jest w zależności od pory oraz rodzaju przeprowadzanej uroczystości.

Msza święta odprawiona może zostać wyłącznie przy ołtarzu, który znajduje się w centralnym miejscu budynku, tak aby każdy uczestnik wydarzenia mógł wyraźnie widzieć przeprowadzane czynności. Ze względu na hołd i szacunek do wiary katolickiej, w trakcie liturgii używane są specjalne naczynia oraz przedmioty – zazwyczaj charakteryzują się one zauważalnymi złoceniami. Do jednych z podstawowych należy relikwiarz, naczynie liturgiczne, które za zadanie ma przechowywać relikwia. Cechuje się on wysoką jakością wykonania oraz użyciem do produkcji jedynie najlepszych materiałów. Kolejną niezbędną rzeczą podczas mszą są klęczniki, które należą do integralnego modelu przeprowadzanej ceremonii – bez ich posiadania niemożliwe będzie wykonanie obrządków świadczących o szacunku i posłudze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*