Ubrania wykonane z jakich materiałów powinniśmy wybierać z myślą o naszym dziecku

Ubrania wykonane z jakich materiałów powinniśmy wybierać z myślą o naszym dziecku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupowanie ubrań dla małych dzieci i niemowląt to dla rodziców bardzo duże wyzwanie. Muszą oni bowiem zwrócić uwagę zarówno na rozmiar poszczególnych elementów garderoby, jak i na materiał, z którego zostały wykonane. Ten drugi czynnik odgrywa szczególną rolę, ponieważ decyduje bezpośrednio o codziennym komforcie noszenia oraz żywotności danego ciuszka. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie trzy podstawowe rodzaje tkanin sprawdzają się zdecydowanie najlepiej w przypadku dzieciaków.

Klasyczny, w pełni bezpieczny wybór

Jednym z materiałów znanych od wieków jest bawełna – jej walory użytkowe potrafili docenić już starożytni Egipcjanie czy plemiona zamieszkujące obszar Ameryki Południowej. Dlatego też obecnie bawełniane ubranka dla dzieci wiodą prym w odzieżowych sklepach stacjonarnych i internetowych. Tkanina ta charakteryzuje się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne (rozerwanie, rozciągnięcie), co zapewnia wystarczająco długie użytkowanie wykonanych z niej elementów garderoby. Co istotne, nawet częste pranie w pralce automatycznej nie wpływa negatywnie na strukturę tego materiału. Jednocześnie bawełna jest wyjątkowo przyjemna w dotyku i nie powoduje absolutnie żadnych podrażnień skóry (hipoalergiczność). Stanowi więc świetne rozwiązanie dla wszystkich małych alergików. Jak by tego było mało, można ją bardzo łatwo utrzymać w idealnej czystości – wystarczy co jakiś czas wyprać spodenki, bluzkę albo sweterek w standardowej temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Pozostałe istotne atuty to m.in.:

– dobra przepuszczalność powietrza – dzięki temu skóra malucha swobodnie oddycha,

– higroskopijność – zdolność do pochłaniania wilgoci i potu,

– właściwości chłodzące bądź ogrzewające – oczywiście w zależności od grubości tkaniny,

– uniwersalność – z bawełny powstają rozmaite ubranka dziecięce, począwszy od body, koszulek i sukienek, a skończywszy na płaszczykach jesiennych i zimowych.

Nieco mniej oczywiste, ale równie wartościowe propozycje 

Oprócz bawełny w przypadku ubrań dla dzieci znakomicie sprawdza się naturalny len. Jest to materiał niesamowicie subtelny, a przy tym wytrzymały i wygodny w noszeniu. Gwarantuje ponadto optymalną przewiewność i wykazuje właściwości bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Tworzy tym samym wprost idealny mikroklimat dla delikatnej skóry malucha. Warto też z pewnością zwrócić uwagę na odzież wykonaną z wełny, która na tle innych tkanin wyróżnia się ponadprzeciętną termoizolacyjnością. Oznacza to, że bardzo skutecznie zatrzymuje ciepło i jednocześnie reguluje proces oddychania skóry. Wełniane elementy garderoby są polecane zwłaszcza na sezon zimowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*