Turbosprężarka – co to jest i jak działa?

Turbosprężarka – co to jest i jak działa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Turbosprężarka to urządzenie, które spręża powietrze i podaje je do silnika. Jest ona powszechnie stosowana w silnikach Diesla, ale można ją spotkać również w silnikach benzynowych. Jej celem jest zwiększenie ilości mocy wytwarzanej przez silnik.

Jak działa?

Turbosprężarki wykorzystują turbinę do sprężania powietrza, a następnie wtłaczają je do silnika. Sprężone powietrze jest podgrzewane przez gazy spalinowe w turbosprężarce, co znacznie zwiększa jego temperaturę i gęstość. To podgrzane, sprężone powietrze jest następnie wtryskiwane do komory spalania, aby uzyskać więcej mocy z każdego cyklu spalania.

Kiedy naciskasz pedał gazu w swoim samochodzie, otwiera się zawór, który pozwala na wydostanie się większej ilości spalin przez kolektor wydechowy. Im szybciej jeździsz, tym więcej spalin przepływa przez ten zawór. Gorące spaliny trafiają następnie do koła turbinowego, które jest połączone z wałem biegnącym przez środek bloku silnika. Wał obraca się dzięki temu ruchowi, wirując z prędkością wielu tysięcy obrotów na minutę (RPM). W ten sposób powstaje ciśnienie na łopatki zamontowane w obudowie sprężarki powietrza, zwane wirnikiem. Gdy łopatki te obracają się z dużą prędkością, wciągają powietrze do środka, gdzie je sprężają, a następnie wypychają przez inny zestaw łopatek zamontowany w pobliżu krawędzi obudowy sprężarki, zwany dyfuzorem.

Jeśli ten sprzęt w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo, to regeneracja turbosprężarek Poznań, jest miastem, w którym go naprawisz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*