Co należy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru akumulatora?

Co należy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru akumulatora?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulator to element wyposażenia każdego współczesnego samochodu z silnikiem spalinowym. Urządzenie gromadzące energię elektryczną wykorzystywane jest do rozruchu jednostki napędowej oraz zasilania różnego rodzaju odbiorników. Odpowiedni dobór baterii wpływa na prawidłową pracę samochodu.

Budowa, kształt i bieguny

Wybierając akumulator, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego budowę. W sprzedaży dostępne są urządzenia kwasowe lub żelowe. Pierwsze z wymienionych dodatkowo dzielą się na bezobsługowe oraz obsługowe. Obecnie największą popularnością cieszą się urządzenia bezobsługowe, do których nie trzeba dolewać elektrolitu. Aby akumulator zmieścił się w komorze silnika, musi mieć odpowiednią wielkość. Warto również zwrócić uwagę na sposób ułożenia biegunów. Nieodpowiednie podłączenie sprzętu może uszkodzić instalację elektryczną auta.

Istotne parametry

Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę to pojemność i prąd rozruchowy. Pierwszy wyrażony jest w amperogodzinach i oznacza zdolność urządzenia do magazynowania energii elektrycznej. Drugi parametr informuje o maksymalnym natężeniu prądu, który akumulator jest w stanie wygenerować np. podczas rozruchu silnika. Przykłady baterii o różnych parametrach znaleźć można pod adresem https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulatory-samochodowe-centra-c-12_42.html. Wielu użytkowników samochodów uważa, że im wyższe wartości, tym lepiej. To nieprawda. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup i montaż akumulatora o parametrach zgodnych z zaleceniami producenta pojazdu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*