Rodzaje terminali płatniczych

Rodzaje terminali płatniczych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Karty Płatnicze już dawno wyparły w większości miejsc tradycyjne metody płacenia za usługi i towary. Aby sklep, czy inną firma mogła realizować takie formy płatności potrzebne są tak zwane terminale płatnicze.

Terminale płatnicze różnią przede wszystkim między sobą wyglądem i wielkością. Niemniej jednak znacznie bardziej istotna jest kwestia rodzaju połączenia, oraz mobilności.

Podstawowy podział

Podstawowy podział terminali obejmuje:

  • terminale stacjonarne – są na stałe zamontowane w jednym punkcie i nie da się ich przenosić. Najczęściej stosowane są w sklepach o dużych powierzchniach, czyli na przykład w supermarketach.
  • terminale mobilne – jak sama nazwa wskazuje, można je bez najmniejszego problemu przenosić. Takie rozwiązanie sprawdza się w niewielkich firmach, gdzie koniecznością jest podejście do klienta. Poza tym terminale mobilne stosowane są na przykład w restauracjach. Bardzo niezręczną sytuacją byłoby poproszenie klienta o podejście do kasy, kiedy to kelner może do niego podejść i pozwolić na uregulowanie rachunku właśnie dzięki terminalowi mobilnemu.

Podział ze względu na połączenie z bankiem

Istnieją trzy rodzaje połączeń czytnika kart z bankami :

  • telefoniczne –  łączą się nią terminale stacjonarne. Są powszechnie używane w wielu sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie klient ma możliwość podejścia do kasy.
  • internetowe – łączą się nią również terminale stacjonarne. Działają szybciej od terminali telefonicznych.
  • GPRS – ten rodzaj połączenia wykorzystywany jest w terminalach mobilnych. Takie terminale posiadają wbudowany moduł GPRS, a także niezwykle wytrzymałą baterię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*