Salon to niezwykle wymagające pomieszczenie w kontekście aranżacji. Szczególne wyzwanie pojawia się, gdy do dyspozycji jest pokój o niewielkim metrażu. Jest to przestrzeń, która musi się dobrze prezentować, a przy tym być maksymalnie funkcjonalna. Z tego względu potrzebne są tam bardzo praktyczne meble.
W niewielkim salonie warto zachować jak największą przestronność, gdyż w przeciwnym razie funkcjonowanie w takim pomieszczeniu będzie mocno problematyczne. Wpłynie to również na komfort przebywania w takiej przestrzeni, ponieważ nieodpowiednie wyposażenie może powodować efekt przytłoczenia, co skutecznie zniechęca do spędzania w takim pokoju większej ilości czasu. Z tego względu meble powinny być dobrane tak, by wprowadzały porządek, ale jednocześnie nie zabierały wiele miejsca. Najlepiej sprawdzają się możliwie niskie elementy wyposażenia, dzięki czemu salon wydaje się optycznie wyższy i przez to większy. Należy też zadbać o swobodne przemieszczanie się oraz dostęp do okien czy drzwi balkonowych.
Dysponując małym pokojem dziennym trzeba się kierować pewnymi zasadami odnośnie gabarytów, ale także stylistyki mebli. Należy unikać sprzętów bogato zdobionych, które pochłaniają światło. Takie elementy przeznaczone są do dużych i przestronnych wnętrz, natomiast w tym przypadku dałyby odwrotny efekt. Lepiej wybierać zatem wyposażenie z gładkimi frontami, a ewentualne obicia powinny być utrzymane w jasnej i neutralnej kolorystyce. W kontekście szaf czy stolików dobrze sprawdzają się takie z fragmentami ze szkła, gdyż wpływa to na optyczne powiększenie przestrzeni.
Dla większości osób salon jest pomieszczeniem przeznaczonym głównie do odpoczynku. Dlatego też nieodzownym elementem są meble wypoczynkowe. Zwykle są one jednak sporych gabarytów i mogą się nie pomieścić przy niewielkim metrażu. Rozwiązaniem może być kameralna sofa lub narożnik, który pozwoli w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Do takich wnętrz rzadko kiedy uda się dopasować fotele, więc dobrym wyborem będą pufy Sako, które zapewnią równie duży komfort, a jednocześnie są opcją o wiele bardziej elastyczną. Z powodzeniem można je przesunąć w dowolne miejsce, więc nie trzeba się martwić o zastawienie przejścia wielkim siedziskiem. Przy okazji doskonale wpisują się one również we wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu i odpowiadają domownikom w różnym wieku.
Przy tego typu pomieszczeniu raczej nie można sobie pozwolić na zabudowanie całej ściany. Zamiast tego lepiej sprawdzają się niskie, ale pojemne szafki. Warto zwracać uwagę na liczbę szuflad w takich meblach, która powinna być możliwie jak największa. W przypadku systemów modułowych ilość elementów powinna być raczej ograniczona – przyda się też wyposażenie z przeszklonym frontem, dzięki czemu widać ustawione tam przedmioty, takie jak choćby zastawa czy inne potrzebne rzeczy. Rozwiązaniem na zagospodarowanie wyższej części ściany mogą być natomiast półki wiszące, które nie przytłaczając wnętrza, stwarzają możliwość ułożenia tam choćby książek. Dobrym pomysłem jest zachowanie równych proporcji w dobieraniu otwartych półek do zamykanych mebli, gdyż pozwala to osiągnąć odpowiedni balans między miejscem użytkowym, a podtrzymaniem przestronności salonu.
Jeśli mimo niewielkiej powierzchni, w pokoju dziennym ma się znajdować również jadalnia, to warto pomyśleć o składanych stołach. W razie potrzeby można zatem stworzyć komfortowe miejsce do zjedzenia wspólnego posiłku, a na co dzień lepiej zrezygnować z takiego mebla lub pozostawić go w możliwie jak najbardziej kompaktowej formie. Do małych salonów doskonale pasują natomiast stoliki kawowe. Są one niewielkie, więc spokojnie zmieszczą się w pobliżu sofy czy innych siedzisk wypoczynkowych, a jednocześnie jest to niezwykle praktyczny element wyposażenia. Z powodzeniem można tam odłożyć podręczne rzeczy, bez obawy o to, iż zagubią się one w kameralnym pomieszczeniu, w którym trudno je potem odnaleźć.