Praca geodety wielu kojarzy się z pomiarami gruntów pod budowę dróg i autostrad. Wyposażeni w tachimetry, czyli przyrządy do szybkich pomiarów, mierniczy są częstym widokiem w okolicach działek przy trasach oraz chodnikach, ale nadzór geodezyjny nad budową drogi to nie jedyne ich zajęcie. Na czym jeszcze polegają usługi, które może zaoferować nam geodeta i jakie cechy powinny charakteryzować doświadczonego specjalistę w zakresie geodezji?
Dom jest jedną z tych inwestycji, w której skorzystanie z usług geodezyjnych jest potrzebne na początkowym, jak i finalnym etapie inwestycji. Tuż po zakupie projektu, należy zlecić wybranemu przez nas fachowcowi wykonanie mapy do celów projektowych: takie opracowanie kartograficzne jest konieczne do adaptacji projektu przez architekta oraz otrzymania pozwolenia na budowę. Geodeta, sporządzając mapę, musi dokonać dokładnych pomiarów między innymi usytuowania domu względem działki oraz sąsiadujących terenów.
Jednak kartografia to nie wszystko. W gestii geodety leży ponadto dokonanie zapisu w naszym dzienniku budowy, mówiącego o inwentaryzacji przyłączy. Jeżeli planujemy budowę ogrodzenia, również powinniśmy skorzystać z usług biura geodezyjnego. Geodeta będzie w stanie dokładnie wytyczyć linię ogrodzenia, by potem odebrać inwestycję. W ten sposób uchronimy się przed skargami sąsiadów oraz ewentualną rozbiórką budowli.
Szukając odpowiedniego geodety, kierujmy się nie tylko względami finansowymi. Należy pamiętać, że profesjonalnego fachowca w dziedzinie geodezji charakteryzuje dobra wyobraźnia przestrzenna, precyzja przy dokonywaniu pomiarów oraz obliczeń, dokładność, a także terminowość. Zwłaszcza ta ostatnia jest szczególnie pożądana w trakcie inwestycji budowlanych. Zespół geodetów z firmy http://geodraw.pl zajmie się nie tylko pomiarami dotyczącymi budowy domu, czy ogrodzenia, ale i rozgraniczaniem budynków oraz pełną inwentaryzacją powykonawczą.