Jakie środki stosuje się w ramach dezynfekcji?

Jakie środki stosuje się w ramach dezynfekcji?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynfekcja jest procesem mającym na celu zredukowanie ilości drobnoustrojów do poziomu, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, czy życia. Na rynku dostępnych jest wiele środków, różniących się między sobą składem. Stosuje się je w zależności od przeznaczenia. Te do powierzchni mogą być silniejsze, natomiast te, które będą miały kontakt ze skórą, powinny być dla niej bezpieczne. Jakie środki można zatem znaleźć na półkach sklepowych?

Do rąk i skóry

Dezynfekcja rąk jest niezbędnym elementem dnia codziennego. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ich umycia za pomocą mydła i ciepłej wody, trzeba zastosować bezpieczny na ludzi środek zabijający potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy. Najpopularniejsze, a jednocześnie wyróżniające się wysoką skutecznością są te na bazie alkoholu, na przykład takie jak żel https://dermakrem.pl/179-dezynfekcja-rak. By zapobiegać wysuszaniu naskórka, producenci dodają do nich często środki nawilżające na bazie gliceryny. Istotne jest dokładne wtarciu środka w skórę. Nie można zapominać także o miejscach takich jak przestrzenie między palcami.

Powierzchnie

W tym wypadku wybór produktów jest też duży. Te na bazie alkoholu mają dobrą skuteczność, ale działają krótko. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba ich często używać, na przykład w gabinetach lekarskich, czy zabiegowych. Niestety nie nadają się do każdej powierzchni. Środki bezalkoholowe charakteryzują się zwykle dłuższym czasem działania. Zarówno jedne, jak i drugie dostępne są w postaci sprayów, żeli, chusteczek do przecierania, czy koncentratów do rozrabiania. Najszerszym spektrum działania cechują się natomiast te na bazie chloru. Zabijają nie tylko bakterie, ale także wirusy. Podobnie jak w przypadku alkoholu nie każda powierzchnia jest na nie odporna. Ciekawym rozwiązaniem są środki myjąco-dezynfekujące, które za jednym razem pozwalają umyć i odkazić dany obszar.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*