Jak zostać sternikiem motorowodnym?

Jak zostać sternikiem motorowodnym?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Uprawnienia sternika motorowodnego umożliwiają prowadzenie jachtów motorowodnych po wszystkich wodach śródlądowych oraz jachtów motorowych o długości do 12 metrów na morzach. O taki patent mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 14 lat. Do jego zdobycia niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu oraz zdanie egzaminu który potwierdza zdobytą wiedzę oraz umiejętności. 

Jak wygląda kurs na sternika motorowodnego?

Patent sternika jest podstawową licencją na jachty motorowe, jaką można uzyskać. Jest on wydawany przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Kurs trwa zazwyczaj przez cały weekend. Szkolenie jest krótkie, ale bardzo intensywne. Podzielone jest na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Obejmuje naukę takich zagadnień, jak przepisy prawne oraz budowa jachtów i silników. Uczestnicy poznają także tajniki manewrowania i innych operacji na wodzie. Wykłady trwają zazwyczaj około 3 godzin.

Druga część obejmuje zajęcia praktyczne. Są to przede wszystkim lekcje na wodzie, wykonywanie podstawowych manewrów w porcie oraz na otwartym akwenie. Jeden z ośrodków, który organizuje tego rodzaju kursy można znaleźć na stronie https://saily.pl/kurs-sternik-motorowodny/. Podobnie, jak cały kurs również egzamin złożony jest z dwóch części. Kandydaci do otrzymania patentu rozwiązują test składający się z 75 pytań. Do jego zdania koniecznie jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 65 z nich. Podczas części praktycznej sprawdzane są nabyte umiejętności z zakresu manewrowania. Wszystkie czynności muszą zostać wykonane poprawnie z dopuszczalną jedną poprawką. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*