By szambo mogło funkcjonować poprawnie, wymagane jest jego odpowiednie podłączenie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać w jaki sposób się je wykonuje. Dowiemy się jakich błędów nie popełnić, by w przyszłości nie dochodziło do nieprzewidzianych sytuacji, takich jak choćby zatykanie się odpływu ścieków z domu. Wiedza ta będzie przydatna dla każdej osoby, która pragnie samodzielnie zbudować swój własny dom.
System zbierania ścieków w domu może być prosty, albo bardzo rozbudowany. Wszystko zależy od wielkości budynku, ilości kondygnacji, a także pomieszczeń takich jak kuchnie i łazienki. Czasami do systemu podłączone są też odpływy z garażu i piwnicy, a także rynny zbierające wodę z opadów atmosferycznych. Następnie system rur zbiega się do coraz większych magistrali, zwanych pionami. Te łączą się w piwnicy i wpadają do głównej rury odpływowej, na której końcu znajduje się najczęściej szambo jednokomorowe. Widzimy więc, jak bardzo ważne jest, by średnica tej rury była odpowiednio dobrana. Musi ona bowiem przejąć cały przepływ ścieków z całego budynku. Jeśli będzie zbyt małą, grożą nam częste zatkania, a nawet cofanie się nieczystości do pomieszczeń mieszkalnych.
Oprócz średnicy głównej rury, ważny jest także sposób wprowadzenia jej do szamba. Powinna wpadać możliwie najbliżej górnej pokrywy, dzięki temu będzie możliwe wykorzystanie całej powierzchni zbiornika. W tym miejscu najczęściej posiadają odpowiedni otwór gotowe szamba betonowe Kujawsko-pomorskie ma firmy, które mogą też wykonać zbiorniki w inny sposób, jednak nie zawsze jest to wskazane. Istotne jest także to, by rura wchodziła do środka pod pewnym kątem. Umożliwi to lepsze wykorzystanie całej przestrzeni szamba.