Jak odpowiednio dbać o swój statek?

Jak odpowiednio dbać o swój statek?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żeglowanie to aktywność niezwykle odprężająca i jednocześnie dostarczająca mnóstwo wrażeń. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w trakcie pokonywania trasy, warto przede wszystkim w optymalny sposób zadbać o jednostkę pływającą (jacht, łódź itp.). W pierwszej kolejności zalecane jest zweryfikowanie solidności i sprawności każdego elementu pokładowego przed każdorazowym wypłynięciem w drogę. Oczywiście nie obejdzie się też bez regularnego przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Korzystajmy z produktów najwyższej jakości

O statek trzeba dbać przez okrągły rok – zarówno podczas przygotowań do sezonu letniego i samej eksploatacji, jak i po wyciągnięciu obiektu z wody w celu jego przezimowania. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko, że nie zagwarantuje nam pełnego komfortu na wodzie, a jego stan wizualny będzie niesatysfakcjonujący.

Jeśli chodzi o konkretne zabiegi pielęgnacyjne, to najważniejszym jest z pewnością zabezpieczenie kadłuba przed obrastaniem wyjątkowo nieestetyczną florą morską (glonami, muszlami itp.). W tym celu należy wykorzystać specjalną farbę antyporostową, która dodatkowo skutecznie ochroni materiał przed szkodliwym działaniem wody.

Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest pokrycie elementów drewnianych profesjonalnym lakierem wykańczającym. Z jednej strony tworzy on powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne i promienie UV, z drugiej zaś efektownie podkreśla naturalną barwę drewna.

Z kolei do usuwania starych warstw lakierów i farb służy nowoczesny, niepalny żel bezrozpuszczalnikowy. Godne polecenia są w szczególności produkty popularnej marki Owatrol, słynące wśród żeglarzy z wydłużonego czasu działania. Dodajmy, że wymagane jest dodatkowo systematyczne mycie pokładu, czyszczenie żagli i reperowanie ewentualnych nieszczelności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*