Jak odmierzać ilość leku, którą musimy przyjąć?

Jak odmierzać ilość leku, którą musimy przyjąć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odmierzanie leków to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga sporej dokładności. Nieumiejętne dobranie ilości może mieć przykre konsekwencje i grozi nawet utratą zdrowia. Najlepiej nie sugerować się odmierzaniem na wyczucie, tylko zainwestować w sprzęt, który gwarantuje dokładny pomiar. Jak najlepiej odmierzać ilość leku, który należy przyjąć? 

Podstawy odmierzania 

Leki odmierza się najczęściej w mililitrach. Należy pamiętać, że ilość czasami dotyczy leku, a nie konkretnej substancji czynnej. Dawkowanie z kolei podawane jest w ilości mililitrów na masę ciała. Często należy więc pomnożyć swoją ilość kilogramów z wagą leku, otrzymując dokładną dawkę. Najlepiej skonsultować to dokładnie z lekarzem, bo w przypadku błędu (braku odróżnienia substancji czynnej z masą leku) można pomylić się w obliczeniach. 

Sprzęt do odmierzania 

W przypadku, gdy zna się już dokładną dawkę – warto skorzystać z precyzyjnego sprzętu do odmierzania. W przypadku standardowych dawek dobrym wyborem jest dozator ze specjalną ssawką. Jeśli chodzi o dozatory do leków producent umieszcza dokładną pojemność pipety. W przypadku bardziej szczegółowych pomiarów można odmierzyć dawkę strzykawką. Posiada ona po boku specjalną miarkę, która odmierza nawet setne części mililitra. Wiele osób korzysta z pipet, ale są one z podanych pomocy najmniej dokładne. Dokładne wersje są też znacznie droższe. Do leków czasami dołączane są specjalne kieliszki, które również posiadają przedziałki. Warto poszukać w opakowaniach starszych leków czy nie pozostały one w zapasie, co pozwoli na dodatkową oszczędność pieniędzy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*