Jak można zapobiegać ASF w polskich gospodarstwach?

Jak można zapobiegać ASF w polskich gospodarstwach?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest powstrzymanie jej rozprzestrzeniania się. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło kampanię informującą rolników o zagrożeniach związanych z ASF i o tym, jak mogą jej zapobiegać. Kampania nosi nazwę „Bezpieczna wieprzowina dla Polski” i ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia ognisk ASF w Polsce poprzez zwiększenie świadomości rolników na temat tego, jak mogą chronić swoje stada przed tym groźnym wirusem.

Ta wirusowa choroba dotyka świnie, dziki i jelenie, ale nie ma wpływu na ludzi i inne zwierzęta. Wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina czy mocz, dlatego ważne jest, aby rolnicy podjęli wszelkie niezbędne środki ostrożności podczas obchodzenia się z zakażonymi zwierzętami, przemieszczania ich i przechowywania ich mięsa po uboju.

Aby uniknąć tej choroby, należy:

– Szczepić świnie przeciwko ASF

– Zachować dystans od chorych świń (nie karmić ich ani nie dotykać ich jedzenia).

– Nie przenosić świń z jednego miejsca na drugie bez odpowiedniej ochrony (maski i rękawice).

– Dezynfekcja pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, za pomocą środków dezynfekujących na bazie fenolu (wybielacz chlorowy, podchloryn sodu), ale też i nowocześniejszych rozwiązań jak dezynfekcja termiczna, o której można więcej przeczytać na poniższej witrynie https://airconindustry.pl/dezynfekcja-termiczna/.

– Unikać mieszania zdrowych świń z tymi, które są chore lub padłe.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*