W przypadku wystąpienia pożaru w budynkach ważną rolę w jego gaszeniu mają specjalne zawory. Dzięki nim ciśnienie wody dostarczonej przez instalację przeciwpożarową może być zachowane na odpowiednim poziomie. Sprawia to, że akcje gaśnicze są szybsze i bardziej skuteczne, a poziom bezpieczeństwa budynku- większy. Stosowanie urządzeń zwiększających ciśnienie wody w instalacji przeciwpożarowej w razie wystąpienia pożaru jest konieczne i wynika to z ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Rodzaje zaworów

Jedno z najczęstszych rozwiązań to zamontowanie urządzenia jakim jest zawór pierwszeństwa. Jego średnica jest zależna od szerokości i rur istniejącej instalacji. Dzięki niemu istnieje możliwość ustawienia minimalnego ciśnienia w instalacji przeciwpożarowej i nie ma potrzeby podłączania go do źródeł energii elektrycznej – działa niezależnie od innych systemów. W warunkach normalnych jest otwarty i pracuje jako regulator. Utrzymuje stały poziom ciśnienia w instalacji wodociągowej.  

W przypadku wystąpienia pożaru , gdy woda jest pobierana do instalacji hydrantowej do celów gaśniczych następuje spadek ciśnienia, a zawór ma za zadanie odciąć wodę od instalacji wodociągowej i zasilać jedynie hydrantową.

Istnieją także zawory elektromagnetyczne NO (normalnie otwarte) oraz NC (normalnie zamknięte). Ich działanie wymaga podłączenia do źródła prądu. Mogą być sterowane wyłącznikiem elektrycznym, lub sygnałem z centrali sygnalizacji pożaru. Na rynku np. na https://astra-automatyka.pl/  dostępne są także modele łączące zalety obu rodzaju zaworów. Jedno jest pewne użycie tego typu urządzeń jest konieczne, aby budynek spełniał wymogi ochrony przeciwpożarowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − dwa =