Do czego służą zawory?

Do czego służą zawory?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku wystąpienia pożaru w budynkach ważną rolę w jego gaszeniu mają specjalne zawory. Dzięki nim ciśnienie wody dostarczonej przez instalację przeciwpożarową może być zachowane na odpowiednim poziomie. Sprawia to, że akcje gaśnicze są szybsze i bardziej skuteczne, a poziom bezpieczeństwa budynku- większy. Stosowanie urządzeń zwiększających ciśnienie wody w instalacji przeciwpożarowej w razie wystąpienia pożaru jest konieczne i wynika to z ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Rodzaje zaworów

Jedno z najczęstszych rozwiązań to zamontowanie urządzenia jakim jest zawór pierwszeństwa. Jego średnica jest zależna od szerokości i rur istniejącej instalacji. Dzięki niemu istnieje możliwość ustawienia minimalnego ciśnienia w instalacji przeciwpożarowej i nie ma potrzeby podłączania go do źródeł energii elektrycznej – działa niezależnie od innych systemów. W warunkach normalnych jest otwarty i pracuje jako regulator. Utrzymuje stały poziom ciśnienia w instalacji wodociągowej.  

W przypadku wystąpienia pożaru , gdy woda jest pobierana do instalacji hydrantowej do celów gaśniczych następuje spadek ciśnienia, a zawór ma za zadanie odciąć wodę od instalacji wodociągowej i zasilać jedynie hydrantową.

Istnieją także zawory elektromagnetyczne NO (normalnie otwarte) oraz NC (normalnie zamknięte). Ich działanie wymaga podłączenia do źródła prądu. Mogą być sterowane wyłącznikiem elektrycznym, lub sygnałem z centrali sygnalizacji pożaru. Na rynku np. na https://astra-automatyka.pl/  dostępne są także modele łączące zalety obu rodzaju zaworów. Jedno jest pewne użycie tego typu urządzeń jest konieczne, aby budynek spełniał wymogi ochrony przeciwpożarowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*