Co sprawdzić w domu po zimie?

Co sprawdzić w domu po zimie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy właściciele domków zazwyczaj odczuwają ogromną ulgę po zakończeniu uciążliwej i wymagającej pracy zimie. Nareszcie sezon grzewczy dobiegł końca, a wraz z nim zmartwienia związane z ogrzewaniem i utrzymaniem ciepła w domu. Teraz wystarczy tylko sprawdzić, co podczas tej mroźnej pory roku uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu, naprawić szkody i można cieszyć się urokami nadchodzącego lata.

Ogrzewanie

Niezależnie od sposobu ogrzewania domu, każde urządzenie wymaga regularnego serwisowania i kontrolowania stanu technicznego. Nawet jeśli podczas sezonu grzewczego nie doszło do żadnych usterek, nie oznacza to, że można zostawić urządzenie bez kontroli do następnej zimy. Standardowy piec grzewczy wymaga oczyszczenia z nagromadzonego w sezonie zimowym pyłu, sadzy oraz popiołu. Systematyczna dbałość o urządzenie sprawi, że przez długie lata właściciel będzie mógł cieszyć się jego prawidłowym działaniem.

Zaniedbany piec często jest przyczyną ulatniających się szkodliwych substancji, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla domowników. Również koszty ogrzewania zwiększają się a wydajność pieca znacząco spada. Niezadbane urządzenie przyczynia się również do zanieczyszczania powietrza, którym oddychają miliony ludzi.

Zatem od czego należy zacząć. Pierwsza czynność to oczyszczenie przewodów spalinowych oraz kominów. Następnie, kiedy cała zawartość pieca jest już wypalona, należy przystąpić do usunięcia popiołu za pomocą specjalnej drucianej szczotki lub pogrzebacza. Bardzo ważne, aby popiół wsypywać do specjalnych pojemników lub odczekać do całkowitego ostygnięcia. Nieuwaga w tym zakresie może przyczynić się do niezamierzonego pożaru. Narzędzia stosowane do oczyszczania pieca powinny być odpowiednio dostosowane do danego urządzenia, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni. Konieczne jest również usunięcie zawartości podajnika i doprowadzenie go do odpowiedniego stanu.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie stanu ślimaka i usunięcie ewentualnych nieczystości, zgromadzonych podczas sezonu. Kolejnym elementem pieca wymagającym uwagi jest dmuchawa i wentylator. Warto przyjrzeć się stanowi kotła i skontrolować, czy nie pojawiały się pierwsze oznaki korozji. W tym przypadku zaleca się zastosować odpowiednie farby zabezpieczające urządzenie, profesjonalne środki chemiczne lub oleje. Po dokonaniu wszystkich prac warto skorzystać z pomocy serwisanta, który dokona pełnej kontroli urządzenia. Tak przygotowany piec zapewni nam spokój podczas kolejnego sezonu grzewczego.

Okna

Bardzo ważnym elementem domów wymagającym systematycznej kontroli jest stan okien. Często po zimie okazuje się, że część z nich rozszczelniła się i wymaga sprawdzenia. W wyniku nieszczelności okien gospodarstwa domowe tracą do trzydziestu procent ciepła. Oczywiście ma to swój nieprzyjemny efekt w postaci znacznie wyższych kosztów ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej momentem, w którym domownicy zauważają nieprawidłowości jest odczucie powiewu delikatnego zimnego powietrza. To sygnał, który powinien zmobilizować do reakcji.

Najpierw musimy ocenić przyczynę zaistniałej sytuacji. Może wynikać z nieprofesjonalnie zamontowanego okna lub po prostu wyeksploatowaniem materiału. Kolejny powód nieszczelności to zwyczajne rozregulowanie. Podczas zimy, niskie temperatury mogą wpłynąć na szczelność okien. Aby to sprawdzić wystarczy włożyć kartkę papieru pomiędzy ościeżnicę i skrzydło, następnie zamknąć okno. Jeśli kartka bez problemu da się wysunąć, to znaczy, że jest konieczne wyregulowanie okna. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowca lub poradników umieszczanych na stronach producentów okien.

Jeśli powyższe działania nie są wystarczające, przyda się uszczelka do okien oraz odpowiednie narzędzia. Szczególną uwagę należy zwrócić na okna dachowe, które nieuszczelnione, mogą stać się przyczyną zalania pomieszczeń. Idealnie sprawdza się w takich sytuacjach elastyczny silikon neutralny, który tworząc odporną spoinę, wypełni nieszczelne miejsca.

Rynny

Oczyszczanie rynien jest obowiązkiem każdego właściciela domu. Ściekająca po elewacji brudna woda z pewnością nie doda uroku budynkowi. Gromadzące się liście, błoto lub resztki ptasich gniazd powodują zatory, które uniemożliwiają wodzie spokojny przepływ. Konieczne jest regularne kontrolowanie i oczyszczanie w miarę potrzeb. Sprzątanie nieczystości można przeprowadzić na różne sposoby.

Oczywiście, niezbędna jest tu stabilna i bezpieczna drabina. Można po prostu usunąć blokujące nieczystości ręcznie lub wykorzystać szczotkę na specjalnie dopasowanym długim teleskopowym trzonku. Narzędzia powinny być w miarę delikatne i dostosowane do materiału, z którego wykonana jest rynna. Zbyt ostre ,mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię.

Warto dodatkowo sprawdzić ,czy rynny nie posiadają uszkodzeń, pęknięć, które mogły zostać spowodowane przez niską temperaturą lub spadające z wyższych partii sople. Dom to nie tylko przyjemność. Właściciel powinien regularnie kontrolować stan budynku i przeprowadzać ewentualne naprawy. Zapewni to komfort i wygodę ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*