Wśród początkujących biegaczy często pojawiają się znaki zapytania dotyczące obuwia. Wiele mówi się o tym, iż jest ono najważniejszym gadżetem osoby uprawiającej tej sport, lecz z perspektywy amatora ciężko dostrzec aspekty, które wpływają na jakość takich butów. Okazuje się, że istnieje szereg kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę. Czym kierować się przy wyborze?
Na rynku znajdziemy wiele propozycji, a producenci prześcigają się w reklamowaniu coraz to nowszych technologii czy rozwiązań, lecz większość z tych informacji ma wartość czysto marketingową. Nie należy się zatem kierować tym jakie nowości czy trendy próbują dyktować firmy, ale tym by wybrać buty, które rzeczywiście sprawdzą się podczas uprawiania sportu i posłużą nam dłużej niż przez kilka treningów. Poza samą wytrzymałością obuwia czy jakością jego wykonania, trzeba zwrócić uwagę na to czy czujemy się w nim komfortowo. Odpowiednio dobrane będzie też zmniejszało ryzyko kontuzji bądź ewentualny ból wynikający z zaniedbań czy po prostu niedoskonałości naszego ciała.
Osoby szukające bardzo profesjonalnego sprzętu mogą zwrócić uwagę na kwestie, których nazwy brzmią dość tajemniczo, choć okazują się proste w wyjaśnieniu. Mowa tutaj o takich terminach jak pronacja i supinacja, które mogą pojawiać się na niektórych modelach. Jest to aspekt uwzględniający to w jaki sposób ustawiamy stopę podczas stawiania kroku – część osób bardziej dociąża ją do wewnętrznej strony, a inni do zewnętrznej. Dla tych pierwszych najlepsze będzie obuwie z oznaczeniem pronacja, a dla tych drugich z hasłem supinator. Istnieją także modele neutralne, gdy ciężar rozkłada się równomiernie. Tego typu testy można często wykonać nawet w sklepach sportowych, na przeznaczonych do tego bieżniach.
To na co na pewno trzeba zwrócić uwagę to informacje do czego przeznaczony jest dany model. Zawodowi biegacze mają inne pary butów do treningów, a inne do startów w zawodach, więc kupując obuwie w celu rekreacyjnego biegania nie warto sięgać po droższe warianty na dłuższe trasy. Dodatkowo np. na https://www.runshop.pl/ można kupić buty do asfaltu i innych twardych nawierzchni lub tak zwane trailowe, a więc pomyślane względem biegania w naturalnych terenie, gdzie natrafia się na grząski piach, błoto czy kamienie.
W pierwszym przypadku obuwie będzie lżejsze i bardziej elastyczne, natomiast trailowe buty będą miały twardą powierzchnię i bieżnik, by chronić biegacza przez nierównościami i zapewniać mu większą stabilizację. Oczywiście w poszczególnych rodzajach można się poruszać w innych warunkach, lecz nie będzie to tak komfortowe i może grozić kontuzjami, gdyż podeszwa będzie pomyślana o zupełnie innej nawierzchni. Jest to szczególnie lekceważone względem biegania po równych terenach, tymczasem buty do tras przełajowych będą na nie nieco zbyt twarde, co długofalowo będzie się odbijać choćby na stanie stawów kolanowych.
Kolejnym niekoniecznie oczywistym, a istotnym aspektem jest rodzaj podbicia. W wariancie niskim mamy do czynienia ze sztywnymi butami, które mocno trzymają stopę. Są one dość trwałe, lecz nie są za bardzo zorientowane na wymagającą nawierzchnię, więc będą się nadawały głównie do spokojnych, prostych dróg. Z kolei obuwie z wysokim podbiciem będzie bardziej elastyczne i dobrze amortyzuje stopę, umożliwiając też swobodę ruchu. Wreszcie wersja określana jako normalna to niejako połączenie dwóch poprzednich opcji. Oznaczają dość dobrą kontrolę, lecz nie usztywniają, a podeszwa jest zwykle wykonana z dwóch materiałów, by łagodzić wstrząsy.
Wiele osób uważa, że podział według płci jest w kontekście obuwia sportowego niepotrzebny, lecz nic bardziej mylnego. W praktyce buty do biegania damskie różnią się od męskich nie tylko kolorem czy ozdobnikami, ale także profilem. Otóż kobiece stopy z natury są węższe niż te u płci przeciwnej. W związku z tym sam rozmiar buta może być mylący, gdyż wersje dla panów będą zbyt szerokie dla pań, a te kobiece za wąskie dla mężczyzn.