Rozdział i recykling śmieci są niezmiernie istotne, ponieważ pomagają dbać o środowisko i ponownie wykorzystywać materiały zawarte w odpadach. Wszystko zaczyna się od procesu segregacji, który powinniśmy wykonywać w domach. Następnie odpady przewożone są na wysypiska, a stamtąd trafiają do przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem. Cały proces obróbki i odzyskiwania materiałów odbywa się w sposób mocno zautomatyzowany. Sprawdźmy jego tajniki.
Pomimo faktu, że śmieci powinny być posortowane, nigdy nie da się tego zrobić idealnie tylko za pomocą ludzkich rąk. Dlatego też wśród materiałów, takich jak plastik, papier czy szkło, które nadają się jeszcze do ponownego przetworzenia, mogą znaleźć się elementy metalowe. Należy oddzielić je od reszty zanim zład zostanie skierowany do bardziej wrażliwych na zanieczyszczenia maszyn. W tym celu stosuje się na przykład separator magnetyczny nadtaśmowy. Zasada jego działania opiera się na zastosowaniu silnych magnesów lub elektromagnesów, które zatrzymują wszystkie, nawet dość drobne elementy ferromagnetyczne. Pozostała część odpadów przesuwa się po taśmie dalej.
Innym ciekawym urządzeniem, które pozwala oddzielać elementy metalowe od niemagnetycznych, są specjalne rolki. Jest to urządzenie niezmiernie proste w konstrukcji, a jednocześnie ogromnie skuteczne i montuje się je na końcu taśmociągu. Część ferromagnetyczna frakcji zostaje przyciągnięta przez ostatnią rolkę i dostaje się pod taśmę, po czym wpada do osobnego pojemnika.
Przykład tego rozwiązania, wraz z graficzną prezentacją działania, możemy obejrzeć tutaj: https://matykiewicz.com/katalog/rolki_magnetyczne.htm. Pozostałe materiały, takie jak papier, szkło czy plastik spadają swobodnie na kolejny fragment taśmy, bądź do następnego urządzenia obrabiającego.