Wszystko co powinieneś wiedzieć o cięciu stali

Wszystko co powinieneś wiedzieć o cięciu stali
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stal jest materiałem, który może sprawiać problemy podczas obróbki i cięcia. Mimo to jest tworzywem, które jest bardzo szeroko stosowane, a użycie odpowiednich metod pozwala na wykorzystanie stali do konstrukcji czy innego przeznaczenia. Jakie są techniki cięcia stali? Z jakich narzędzi można korzystać?

Metody cięcia stali

W zależności od tego jaki konkretnie element stalowy trzeba uciąć, można zastosować różne techniki. Popularną metodą cięcia jest cięcie skrawające, które doskonale nadaje się do cięcia bloków, rur, prętów i kształtowników. Stosuje się w tym celu piły uzębione: tarczowe albo taśmowe. Innym rodzajem cięcia jest cięcie laserowe. Laserem można ciąć każdy rodzaj stali, a uzyskana krawędź jest bardzo gładka. Z tego względu cięcie laserem jest coraz częściej używane. Od strony technicznej, cięcie laserowe polega na użyciu wiązki lasera, która emituje ciepło. Pod jego wpływem stal topi się w danym miejscu. Inny rodzaj cięcia stali to cięcie strumieniem wodnym, które wykonywane jest poprzez użycie bardzo silnie sprężonego strumienia zimnej wody, co powoduje korozję i cięcie. Dużą zaletą jest brak użycia wysokiej temperatury, a co za tym idzie – zmian w strukturze stali.

Wykonanie dobrego cięcia stali jest bardzo ważne nie tylko ze względu na estetykę. Równa i gładka powierzchnia jest podstawą do dalszej obróbki materiału. Dzięki dobrze przeprowadzonemu procesowi cięcia stali, możliwe jest dokładne spawanie czy lutowanie elementów przez spawacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*