Stal jest materiałem, który może sprawiać problemy podczas obróbki i cięcia. Mimo to jest tworzywem, które jest bardzo szeroko stosowane, a użycie odpowiednich metod pozwala na wykorzystanie stali do konstrukcji czy innego przeznaczenia. Jakie są techniki cięcia stali? Z jakich narzędzi można korzystać?

Metody cięcia stali

W zależności od tego jaki konkretnie element stalowy trzeba uciąć, można zastosować różne techniki. Popularną metodą cięcia jest cięcie skrawające, które doskonale nadaje się do cięcia bloków, rur, prętów i kształtowników. Stosuje się w tym celu piły uzębione: tarczowe albo taśmowe. Innym rodzajem cięcia jest cięcie laserowe. Laserem można ciąć każdy rodzaj stali, a uzyskana krawędź jest bardzo gładka. Z tego względu cięcie laserem jest coraz częściej używane. Od strony technicznej, cięcie laserowe polega na użyciu wiązki lasera, która emituje ciepło. Pod jego wpływem stal topi się w danym miejscu. Inny rodzaj cięcia stali to cięcie strumieniem wodnym, które wykonywane jest poprzez użycie bardzo silnie sprężonego strumienia zimnej wody, co powoduje korozję i cięcie. Dużą zaletą jest brak użycia wysokiej temperatury, a co za tym idzie – zmian w strukturze stali.

Wykonanie dobrego cięcia stali jest bardzo ważne nie tylko ze względu na estetykę. Równa i gładka powierzchnia jest podstawą do dalszej obróbki materiału. Dzięki dobrze przeprowadzonemu procesowi cięcia stali, możliwe jest dokładne spawanie czy lutowanie elementów przez spawacza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − jeden =