Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie przechowywanie jedzenia pozwoli na ich dłuższą świeżość. O ile trzymanie żywności suchej (jak makaron, ryż, mąka) czy puszkowanej (warzywa, konserwy mięsne) nie stanowi problemu, o tyle z produktami świeżymi sprawa wygląda już inaczej. W jaki sposób należy to robić?
Jest to niewątpliwie skuteczna metoda, jednak tracimy w tym momencie właściwości świeżych produktów, mięso czy warzywa po zamrożeniu zmieniają się w znaczmy stopniu w smaku jak i obróbce. Warto również zauważyć, że nie każde warzywa czy owoce po rozmrożeniu zachowują swój smak i konsystencję, tak jak np. truskawki. Mimo niewątpliwej trwałości, zamrożone produkty możemy przechowywać miesiącami, podstawowym ograniczeniem jest wielkość zamrażarki, dodatkowo jeżeli używamy pojemników do zamrażania, dostępna przestrzeń maleje.
Inną metodą, zyskują wielu zwolenników, jest pakownie próżniowe. Jeżeli zakupimy dobrej jakości sprzęt do pakowania próżniowego, chociażby od https://pakowarkiprozniowe.pl/ możemy uzyskać trwałość świeżych produktów w lodówce do 2-3 tygodni. O ile, dla surowego mięsa, nie zwiększymy trwałości po zapakowaniu o więcej niż 3-5 dni, o tyle dla warzyw czy wyrobów poddanych obróbce, wynik ten może wynieść nawet + 2 tygodnie. W chłodniejszych miesiącach możemy zapakowaną w ten sposób żywność bez problemu przechowywać na zewnątrz, bez obaw o dostanie się bakterii czy owadów do środka. Żywność tak zapakowana, nie wydziela zapachów oraz nie przechodzi innymi zapachami w lodówce.
Przede wszystkim na jakość sprzętu. Im większe podciśnienie zostanie wytworzone, tym mniejsza objętość produktów oraz większa trwałość. Warto dostosować również grubość folii do własnych potrzeb, standardowo są dostępne na rynku folie o grubości 70 i 100 um.