Pogłębianie akwenów wodnych – czym i w jakim celu się to robi?

Pogłębianie akwenów wodnych – czym i w jakim celu się to robi?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akweny wodne posiadają różną głębokość. Czasami jest to niecały metr, czasami może być nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów. Na otwartym morzu można mówić o głębokościach liczonych w setkach metrów, a najgłębsze rowy oceaniczne są głębokie nawet na kilka kilometrów. Zdarza się, że dany akwen trzeba pogłębić, co wykonuje się zazwyczaj z kilku bardzo istotnych powodów. Sprawdzamy, dlaczego może wystąpić taka konieczność, a także w jaki sposób przeprowadza się operację obniżania głębokości dna.

Zbyt mała głębokość

Przy drogach wodnych prowadzących do portów morskich głębokość dna powinna być możliwie jak największa. Jeżeli port chce przyjmować większe i cięższe statki, które są w stanie przewieźć większy ładunek, czasami konieczne jest pogłębienie tych dróg. Innym często występującym powodem, zwłaszcza na jeziorach przepływowych, jest nanoszenie mułu i żwiru poprzez stały prąd dopływającej rzeki. Powoduje to, że głębokość staje się coraz mniejsza, co może stanowić zagrożenie dla lokalnego ekosystemu.

Sposób na pogłębienie

Aby pogłębić istniejące dno, konieczne jest użycie maszyny zwanej refulerem. Jest to potoczna nazwa pogłębiarki ssącej, które zadaniem jest wydobywanie piasku i żwiru z dna, co powoduje obniżenie jego poziomu. Urobek jest następnie transportowany systemem rur na brzeg, gdzie poddaje się go dalszej obróbce, lub składuje na tzw. wyspie refulacyjnej. Pogłębiarki tego typu są bardzo popularne i produkowane przez wiele firm, między innymi takich jak ta dostępna pod adresem http://www.zwir-kop.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*