Odwapniacze do ekspresów

Odwapniacze do ekspresów
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Woda pitna zawiera w sobie cząsteczki wapnia, które pod wpływem podgrzewania mogą wytrącać osad na powierzchni czajników, czy garnków. Osad ten potocznie nazywany jest kamieniem. Szczególnie wrażliwe na osadzający się kamień są ekspresy do kawy. Aby zapewnić sobie długotrwałe i bezawaryjne korzystanie z tego rodzaju urządzeń, należy przeprowadzać ich regularne odwapnienie.

Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne preparaty, stworzone na bazie kwasu cytrynowego. Dostępne są w postaci tabletek lub proszków, które trzeba rozpuścić w wodzie lub gotowych płynów. W zależności od producenta, ceny tego typu preparatów mogą się między sobą mocno różnić. Najdroższe produkty mogą kosztować 50 zł, najtańsze można kupić już za 10-20 zł. Chociaż producenci ekspresów do kawy zalecają, aby używać oryginalnych odwapniaczy dedykowanych konkretnym modelom, wiele osób decyduje się na używanie tańszych zamienników.

Częstotliwość przeprowadzania prac czyszczących uzależniona jest od ilości przygotowywanych kaw. Niektóre modele samodzielnie informują o tym, że należy przeprowadzić proces czyszczenia. Jeśli model, który posiadamy nie posiada takiej funkcji, zaleca się wykonywać odkamienianie, raz na dwa lub trzy miesiące. W przypadku stosowania proszku lub tabletek, należy rozpuścić je we wskazanej ilości wody. Tak przygotowany roztwór należy następnie wlać do zbiornika na wodę, w który wyposażony jest ekspres. Warto pamiętać, aby woda w której rozpuszczany będzie proszek miała temperaturę pokojową. W przypadku stosowania gotowych płynów, ich temperatura nie ma znaczenia.
W przypadku modeli wyposażonych w funkcję odkamieniania, wystarczy uruchomić odpowiedni program. Urządzenia bez takiej opcji wymagają wykonania więcej czynności. W celu odkamienienia ekspresu należy uruchomić urządzenie. Chodzi o to, aby pobrał on wodę z preparatem czyszczącym i przelał ją do naczynia. Dzięki temu preparat przejdzie przez wszystkie wrażliwe elementy. Czynność należy powtarzać do czasu wyczerpania wody. Następnie należy wlać do zbiornika czystą wodę i jeszcze dwukrotnie przepuścić ją przez układ. Po takich zabiegach ekspres jest gotowy do pracy.

Bogatą ofertę odwapniaczy Saeco i innych marek znajdziesz na przykład na stronie: kawadlapoznania.pl/oferta/ekspresy-saeco.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*