Kondensator – co warto wiedzieć?

Kondensator – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kondensatory to rodzaj komponentu elektrycznego, który przechowuje ładunek elektryczny. Są one używane we wszystkim, od radioodbiorników po mikrofalówki, a nawet samochody.

Co to jest kondensator?

Kondensator to urządzenie elektryczne, które składa się z dwóch przewodzących płyt i izolatora (lub dielektryka) pomiędzy nimi. Pojemność kondensatora zależy od powierzchni płyt i odległości między nimi. Pojemność wzrasta wraz ze wzrostem powierzchni płyt lub odstępu między nimi, lub maleje wraz z ich zmniejszeniem (choć nie dotyczy to wszystkich stylów).

Jak działa kondensator?

Najprostsza forma kondensatora składa się z dwóch metalowych płyt oddzielonych izolatorem. Kiedy przykładasz napięcie do tych dwóch płyt, powstaje między nimi pole elektryczne. Siła tego pola elektrycznego jest proporcjonalna do przyłożonego napięcia, ale również odwrotnie proporcjonalna do odległości pomiędzy dwoma płytami: im mniejsza odległość pomiędzy nimi, tym silniejsze będzie pole elektryczne.

Jakie są różnice między typami kondensatorów?

Kapacytancja (ilość przechowywanego ładunku elektrycznego). Im większa pojemność, tym więcej energii kondensator może przechowywać.

Napięcie znamionowe (ile napięcia kondensator może wytrzymać, zanim się zepsuje). Jest to ważne przy projektowaniu obwodów wysokiego napięcia, ponieważ nie chcesz złamać swoich komponentów przez przeciążenie ich zbyt dużym napięciem!

Tolerancja (jak duże jest zróżnicowanie pomiędzy różnymi częściami obwodu). Bez specyfikacji tolerancji nie masz pojęcia, jak dobrze twój obwód będzie działał, ponieważ może nie być w stanie prawidłowo obsłużyć napięcia lub obciążenia prądowego.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat kondensatorów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://jeanmueller.pl/okreslenie-wymaganej-mocy-kondensatora/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*