Prawo jazdy jest w dzisiejszych czasach dokumentem powszechnym, a dla wielu osób wręcz niezbędnym do codziennego funkcjonowania czy uzyskania dobrej pracy. Pamiętajmy o tym, że każda osoba starająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi musi zacząć szkolenie co najmniej trzy miesiące przed osiągnięciem odpowiedniego wieku. O tym, co jest potrzebne do rozpoczęcia kursu można dowiedzieć się na http://oskmaster.pl/. W niniejszym artykule zostaną pokrótce scharakteryzowane poszczególne kategorie prawa jazdy.
Prawo jazdy to dokument wydawany osobom, które dopełniły wszelkich formalności oraz wniosły stosowne opłaty – m.in. za badanie lekarskie, kurs, egzamin czy dodatkowe czynności. Warunkiem kluczowym jego uzyskania jest oczywiście zdanie egzaminu państwowego, wymaganego dla konkretnej kategorii. W obrębie tych ostatnich wyróżniamy m.in.:
– AM – uprawnienia do kierowania motorowerem i czterokołowcem (np. quadem). Wymagany wiek to 14 lat, konieczna jest też zgoda rodziców.
– A – motocykl z przyczepą o łącznej masie 100 kg. Wymagany wiek to 24 lata.
– B – samochody osobowe o masie nie większej niż 3,5 tony, auta z przyczepką, motory o pojemności skokowej 125cm3 i ciągniki rolnicze. Jeśli chcemy się dowiedzieć precyzyjnie, do czego uprawnia kategoria B, sięgnijmy do przepisów zawartych w stosownym kodeksie.
– B+E – zespół pojazdów składający się z auta osobowego i przyczepy albo ciągnika rolniczego z przyczepą.
– C – samochód o masie przekraczającej 3,5 t (ale nie autobus), pojazdy z kategorii AM oraz ciągniki rolnicze z lekką przyczepą.
– D – m.in. autobus i pojazdy wolnobieżne.
– D1 – autobusy przystosowane do przewozu maksymalnie 17 osób, o długości mniejszej lub równej 8 m, a także ciągniki rolnicze i wszelkie pojazdy z kategorii AM.