Maszyny wykorzystywane w procesach produkcyjnych często charakteryzują się dużymi gabarytami i ogromnym ciężarem. Z tego względu muszą być osadzone na solidnych fundamentach, które wytrzymają występujące przeciążenia. Aby korzystanie z tego rodzaju urządzeń było bezpieczne, konieczne jest również zastosowanie wibroizolatorów przemysłowych.
Wiele maszyn podczas pracy wytwarza drgania akustyczne o niskiej częstotliwości rozprzestrzeniające się w obiektach stałych. Tego rodzaju niewytłumione drgania mechaniczne są zjawiskiem niepożądanym, ponieważ mogą powodować zakłócenia w prawidłowej pracy urządzeń. Skutkiem ich występowanie będzie także zmniejszenie niezawodności i skrócenie żywotności maszyn. Dodatkowo drgania akustyczne stanowią źródło hałasu i niekorzystnie wpływają na elementy konstrukcyjne budynków i budowli. Długotrwałe przebywanie w miejscu, w którym występują wibracje, może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.
W celu uniknięcia negatywnych skutków drgań konieczna jest wibroizolacja maszyn. Ten sposób zabezpieczenia polega na odizolowaniu wibrującej maszyny od podłoża. Można to zrobić na wiele sposobów. Najczęściej sięga się po stalowe sprężyny, gumę, korek lub inne elastyczne materiały o różnych wielkościach i kształtach. Kluczem do prawidłowego wytłumienia występujących drgań jest dobranie odpowiednich rozwiązań i materiałów do zakresu oraz rodzaju wibracji. W przypadku występowania urządzeń generujących wysokie prędkości obrotowe stosuje się wibroizolatory z korka lub gumy. Przy mniejszych prędkościach obrotowych lepiej sprawdzają się spiralne sprężyny.