Podkładki do śrub oraz nakrętek zapobiegają luzowaniu. Wszędzie, gdzie stosujemy taki rodzaj połączenia, powinniśmy zadbać o właściwy wybór tego drobnego elementu. Znajdziemy go zatem w elektronice, budownictwie czy też meblarstwie. W ostatnim przypadku do śruby zazwyczaj jest dołączona odpowiednia podkładka, co ułatwia ogólny montaż. Jeżeli jednak trafi się nam niekompletny zestaw, musimy podkładki dobrać we własnym zakresie.
Oprócz stabilizacji konstrukcji, na podkładce rozkłada się nacisk oraz siła. Z reguły umieszczamy ją pod łbem śruby, co można uzasadnić równoczesną ochroną podłoża (na przykład delikatnego drewna). Na rynku znajdziemy wiele podkładek o różnych właściwościach wytrzymałościowych, dlatego trzeba je odpowiednio dobrać chociażby z tego względu.
Podział podkładek odbywa się z reguły na dwóch płaszczyznach. Może chodzić o ich ogólne przeznaczenie (ochronne, zabezpieczające, uszczelniające) albo też o materiał (stalowe, PCV).
W poszczególnych typach wyróżnia się także sprężyste podkładki, które w szczególny sposób niwelują siły sprężyste. Najczęściej są one wykonane ze stali oraz przeznaczone do specjalnych połączeń.
Materiał podkładki powinien być taki sam, jak materiał łączenia. Zasada jednego tworzywa wpływa na podobne właściwości wytrzymałościowe elementów.
Istotną cechą jest grubość oraz wielkość podkładki. Musi być dopasowana do rodzaju zastosowanego łączenia śrubowego. Jeżeli wymagana jest szczególna trwałość, używajmy elementów hartowanych. Z reguły podkładki cynkuje się lub pokrywa mosiądzem, co skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia korozji.
Artykuł napisany we współpracy z Kristal – producent wkrętów.