Jak przechowuje się leki w aptece?

Jak przechowuje się leki w aptece?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leki powinno się przechowywać w ściśle określonych warunkach, które na każdym pojedynczym egzemplarzu są przedstawione w ulotce. Mimo, iż nie wszystkie wymagają takich ruchów ze strony pracowników aptek czy klientów, którzy je zakupili to i tak powinniśmy zawsze upewniać się co do zaleceń. Niewłaściwie przechowywane medykamenty mogą, nie tylko stracić swoje cenne właściwości, ale i stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia przez potencjalne wywołanie efektów niepożądanych.

Leki w polskich aptekach muszą być ułożone dokładnie według wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. To jest, wymienione jest tam, w jaki sposób oraz w jakich kategoriach produkty mają być poukładane. Szafy i szuflady posiadać muszą leki posegregowane alfabetycznie lub według międzynarodowych nazw tych produktów. W takim przypadku, w danej szafie znajdują się wyłącznie medykamenty posiadające jedną substancję czynną wspólną. Krótko mówiąc, leki powinny ułożone być tak, aby zapobiec ryzyku powstania pomyłki przy wydawaniu produktu klientowi.

Oprócz tego, warto zadbać o właściwe przygotowanie stanowiska na terenie apteki. Pomogą nam w tym regały do aptek, które dzięki różnorodnym rozmiarom dopasowane będą mogły być do powierzchni danej placówki. Z kolei, regały metalowe świetnie posłużą jako nośniki medykamentów, po które aptekarz sięgać musi częściej. Dodatkowo, otwarta budowa pozwoli na znalezienie przez klienta produktu, którego aktualnie potrzebuje, co ułatwi całą procedurę. Regały apteczne nie należą do ciężkich mebli, jednak charakteryzować się muszą wysoką stabilnością, co zapobiec ma potasowaniu się leków na ich półkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*