Jak pomóc osobom niewidomym w korzystaniu z komputera?

Jak pomóc osobom niewidomym w korzystaniu z komputera?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Umiejętność korzystania z komputera jest koniecznością w dzisiejszych czasach. Gwarantuje sprawny dostęp do informacji, bycia na bieżąco z aktualnościami oraz możliwość szybkiego komunikowania się. Dotyczy ona wszystkich osób, także niepełnosprawnych, borykających się z problemem niedowidzenia. Na szczęście, dzisiejsza technologia daje osobom niewidzącym oraz niedowidzącym możliwość sprawnego korzystania z komputera oraz innych urządzeń elektronicznych.

Urządzenia dla osób niewidomych ułatwiające korzystanie z komputera

Dla osób niewidomych zostały stworzone dedykowane klawiatury do komputera. Korzystanie z niej daje możliwość pisania treści  osobom z poważnymi dysfunkcjami wzroku. Tańszą alternatywą są kontrastowe naklejki z nadrukiem brajlowskim. Dużym ułatwieniem jest także korzystanie z notatników brajlowskich. Urządzenia te można łatwo przenosić i korzystać z nich w różnych warunkach. Zapisany test można szybko przenieść na komputer oraz przetwarzać bez większego problemu.

Oprogramowanie dla osób niewidomych

Powstał też szereg programów umożliwiających poruszanie się po komputerze osobom z dysfunkcjami wzroku. Dedykowane programy brajlowskie udostępniają w postaci dźwiękowej informacje wyświetlane na ekranie komputera. Szereg tego typu oprogramowań oferuje http://sklep.altix.pl/pl/oprogramowanie-dla-niewidomych/ wśród których znaleźć można zarówno syntezatory mowy, urządzenia powiększające, tradycyjne translatory brajlowskie oraz translatory nut. W przypadku podłączenia do urządzenia tego monitora odczytywane treści będą dostępne także w brajlu. Nowoczesne syntezatory brajlowskie dają szansę osobom niewidomym na sprawne posługiwanie się w bazach danych, zaawansowanych programach operacyjnych oraz arkuszach kalkulacyjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*