Jak dbać o zegarki?

Jak dbać o zegarki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteśmy właścicielami zegarka mechanicznego albo kwarcowego, powinniśmy o niego w odpowiedni sposób dbać. Dzięki temu będziemy bowiem mogli cieszyć się jego działaniem i bezproblemowym użytkowaniem przez wiele lat. Pamiętajmy jednak, że jest to urządzenie niezwykle skomplikowane, dlatego wszelkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać z dużą ostrożnością i starannością. Mowa tutaj zarówno o zegarku męskim Casio G-Shock, jak i egzemplarzu zupełnie nieznanej marki.

Przydatne wskazówki dla miłośników czasomierzy

Podstawową zasadą prawidłowej dbałości o zegarek jest jego regularne czyszczenie z brudu, potu oraz tłuszczu. Należy zacząć od zdjęcia bransoletki albo paska za pomocą małego śrubokręta. Następnym krokiem jest umieszczenie bransolety w misce z ciepłą wodą (koniecznie z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń) i trzymanie jej tam przez co najmniej kilkadziesiąt minut. Później bardzo miękką szczoteczką do zębów usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, a po zakończeniu tej czynności osuszamy bransoletkę ścierką. Wyczyścić trzeba również pasek i ewentualnie kopertę, ale tylko jeśli mamy do czynienia z zegarkiem o dużym poziomie wodoszczelności.

Jeśli mowa o paskach do zegarków Casio i innych renomowanych firm, to wymagają one czyszczenia z użyciem specjalnego preparatu dostępnego m.in. w sklepach internetowych. Oprócz opisanej pielęgnacji, czasomierze potrzebują też okresowej konserwacji u zegarmistrza (co kilka lat), unikania ekstremalnych temperatur (pod ich wpływem mogą nawet całkowicie odmówić posłuszeństwa), wymiany baterii średnio co trzy lata i regularnego nakręcania mechanizmu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*