Iniekcja betonu jako metoda jego uszczelniania

Iniekcja betonu jako metoda jego uszczelniania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Beton jest powszechnie wykorzystywanym materiałem budowlanym, z którym możemy się spotkać między innymi w takich konstrukcjach jak mosty, wiadukty czy budynki. Niestety wraz z czasem użytkowania często pojawiają się na nim drobne uszkodzenia, które wymagają szybkiej naprawy, nim przerodzą się w poważniejsze zagrożenie. Właśnie wtedy na ratunek konstrukcjom przychodzi iniekcja betonu.

Na czym polega iniekcja betonu?

Iniekcja ciśnieniowa betonu polega na wstrzykiwaniu mieszanki betonowej albo żywicy epoksydowej do wnętrza szczeliny. Takie działanie pozwala na wypełnienie wszelkich pęknięć i szczelin dylatacyjnych, a także uzupełnienie wcześniej zaistniałych, pustych przestrzeni. W efekcie konstrukcja zostaje umocniona, a pęknięcia nie poszerzają się pod wpływem czasu, użytkowania oraz warunków zewnętrznych.

Czy iniekcję betonu można stosować także w innych miejscach?

Iniekcja ciśnieniowa betonu, która oferowana jest między innymi pod adresem https://kaiser-one.pl/iniekcja-cisnieniowa-betonu/, służy nie tylko do uszczelniania wysokich konstrukcji betonowych. Z powodzeniem można ją wykorzystywać również w trakcie uszczelniania fundamentów i stabilizowania gruntów, a nawet do sklejania konstrukcji z różnych materiałów: cegły, betonu i kamienia.

Szczeliny dylatacyjne: zostawiać czy nie?

Szczeliny dylatacyjne tworzone są z rozmysłem. Zostawiają miejsce na pracę konstrukcji i rozszerzanie się materiałów, dzięki czemu nie powstają naprężenia prowadzące do niekontrolowanych pęknięć. Niestety w niektórych przypadkach szczeliny dylatacyjne osłabiają izolację termiczną, co może prowadzić do konieczności ich uszczelnienia powyższą metodą. Opcja ta musi zostać jednak rozważona indywidualnie w przypadku każdej konstrukcji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*