Oba rodzaje gaśnic zawsze posiadają oznaczenia B oraz C, oznaczające:
B – gaszenie ciał stałych i cieczy ulegających stopieniu pod wpływem pożaru,m.in. smoła, różnego rodzaju tworzywa sztuczne
C – gaszenie gazów łatwopalnych, m.in. acetylen, metan, propan.
Jednak są też gaśnice proszkowe z oznaczeniem ABC, które można stosować do powyższych oraz materiałów ulegających rozżarzeniu, np. drewno, papier czy guma.
Zatem obie posiadają wspólny zakres przeciwdziałania zagrożeniom. Jednak którą wybrać?
Cechuje ich bardzo wysoka wszechstronność. Są sprawne przeciwko najczęściej spotykanym sytuacjom – palące się drewno, tkaniny czy tworzywa sztuczne. Jednakże, ugaszenie płonącego oleju w kuchni nie należy do jej zastosowań.
Działa na zasadzie wyrzucania przez sprężony gaz (głównie azot lub dwutlenek węgla) fosforanów oraz węglików wapnia, co skutecznie zatrzymuje dalsze postępowanie reakcji.
Ogromnym minusem jest bardzo częste i doszczętne zniszczenie mienia przez substancje gaszące, elektroniki oraz zacieranie układów mechanicznych w ruchu. Wszystkimi gaśnicami tego typu można gasić urządzenia elektryczne do napięcia 1000 V w odległości 1 m. Ważne jest również to, że pozwala na gaszenie ludzi. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach wynikających z wdychania szkodliwego środku gaśniczego.
Stosowane w pożarach substancji topiących się oraz gazów, bardzo dobrze sprawdzają się również do gaszenia elektroniki oraz układów precyzyjnych. Skroplony dwutlenek węgla, wylatując pod ciśnieniem oraz w temperaturze sięgającej poniżej -70 stopni Celsjusza, odcina dopływ tlenu do ognia.
Nie zanieczyszczają pomieszczeń, zaś gaszone przedmioty nie są uszkadzane chemicznie, przez co część strat jest mozliwa do uniknięcia. Pod żadnym pozorem nie powinna być stosowana na ludziach, gdyż powoduje szok termiczny oraz dodatkowe obrażenia. Względem innych gaśnic o podobnej efektywności, waży więcej.
Oprócz gaśnic bardzo ważne są zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko pożaru, na przykład poprawne zabezpieczenie materiałów ognioodpornych właściwymi impregnatami czy nałożenie warstwy ognioodpornej na materiał łatwopalny. Firma Promat w Warszawie posiada szeroki asortyment gwarantujących bezpieczeństwo ognioodpornych materiałów. Pozwala to na spełnienie standardów BHP oraz solidną ochronę przeciwpożarową.
Oba rodzaje gaśnic fundamentalnie się różnią. Wszystko zależne jest od charakterystyki pomieszczenia, w którym zostanie umieszczona.
Jeśli zależy nam na minimalizacji strat po pożarze oraz gaśnica spełnia zagrożenia wynikające z wyposażenia pomieszczenia, powinniśmy wybrać gaśnicę śniegową, gdyż proszkowa przeczy z minimalizacją strat. Należy jednak brać pod uwagę proszkową przy zagrożeniu życia ludzkiego. Sprawdzi się ona również w pomieszczeniach z elementami drewnianymi, gumowymi czy papierowymi.