Diody LED nikogo już nie dziwią, a wiele osób próbuje je montować w swoich domach samodzielnie. O ile w przypadku bardzo prostych instalacji oświetleniowych jest to dosyć łatwe do wykonania, o tyle te bardziej złożone wymagają dokładnego planu. Zatem, co należy wziąć pod uwagę decydując się na samodzielny montaż instalacji oświetleniowej LED? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w dalszej części naszego krótkiego artykułu.
Same taśmy diodowe nie są jedynymi elementami instalacji oświetleniowych wykorzystujących zjawisko elektroluminescencji. Już na etapie projektu, szczególną uwagę należy poświęcić montowanym zasilaczom LED. Należy bowiem zdawać sobie bowiem sprawę, iż diody są szczególnie wrażliwe na wszelkie wahania zasilania i wymagają stałego, niskiego napięcia rzędu 1,5 do 4 V. Błędy popełnione na etapie doboru zasilacza mogą skutkować niepoprawnym działaniem lub dużą awaryjnością całej instalacji oświetleniowej.
Osobnym tematem, który należy poruszyć, jest właściwy montaż taśm diodowych w wybranych przez inwestora miejscach. W większości przypadków wymaga on zaopatrzenia się w odpowiednia korytka do ledów. Oczywiście, ich użycie nie jest obligatoryjne. Niemniej jednak taka forma montażu ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, instalacja jest zabezpieczona przed wpływem kurzu i innych zanieczyszczeń. Po drugie, w każdej chwili możliwy jest serwis wszystkich jej elementów. Po trzecie, montaż ledów w korytkach jest rozwiązaniem o wiele bardziej estetyczniejszym.