Co może zostać zlicytowane przez komornika?

Co może zostać zlicytowane przez komornika?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Egzekucja komornicza jest zawsze ostatecznością w sytuacji postępowania o odzyskanie wierzytelności. Niekiedy jednak musi do niej dojść, zwłaszcza gdy mimo decyzji sąd dłużnik zwleka z uregulowaniem zobowiązań. Pamiętajmy, że komornik samodzielnie nie decyduje o tym, co zajmie i ewentualnie później zlicytuje, ale odpowiada za to sąd, który wydaje postanowienie po otrzymaniu wniosku od wierzyciela. Tak właśnie wyglądają licytacje komornicze w Piasecznie, Krakowie i każdym innym mieście Polski.

Ruchomości i nieruchomości – o tym powinniśmy wiedzieć

Licytacja komornicza to specyficzny rodzaj publicznej sprzedaży elementów wchodzących w skład ruchomości lub nieruchomości dłużnika. Nabywcą tych dóbr może być zarówno zwykła osoba prywatna, jak i podmiot prawny, który zapłaci najwyższą kwotę za wylicytowany przedmiot. Warto podkreślić, że licytacja odbywa się zawsze w wyznaczonym przez komornika miejscu oraz czasie, a udział może w niej wziąć każdy, kto tylko wpłaci wadium w określonej wysokości. Zazwyczaj cały proces przebiega w miejscu zamieszkania dłużnika albo w biurze danego komornika, choć to nie reguła.

Oto ruchomości, które mogą się stać przedmiotem licytacji:

– cenne przedmioty (antyki, dzieła sztuki, zegarki, biżuteria itp.)
– łodzie oraz jachty (lub inne jednostki pływające)
– maszyny przemysłowe i rolnicze
– materiały przemysłowe
– meble (szafy, komody, stoły, krzesła a nawet łóżka)
– odzież (głównie markowa, warta więcej niż kilkadziesiąt złotych)
– sprzęt AGD, RTV i komputerowy
– samochody, motory i skutery

Oprócz tego, licytacji podlegają nieruchomości w postaci domów jednorodzinnych, mieszkań, lokali użytkowych, garaży i innych miejsc służących do postoju, magazynów i hal produkcyjnych, a także gruntów. W ostatnich latach dość częstym zjawiskiem jest licytacja komornicza nieruchomości w Piasecznie i okolicach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*