Język polski określany jest jako jeden z bardziej wymagających, gdy chodzi o jego naukę od podstaw. Jednocześnie jednak obcokrajowiec, który w prawidłowy sposób przystąpi do zapoznawania się z podstawowymi zasadami gramatyki oraz wymowy, zwiększy swoje szanse na dynamiczny wzrost umiejętności w swobodnym posługiwaniu się nim. Aktualnie do najpopularniejszych metod jego poznawania należą kursy stacjonarne (w małych grupkach), internetowe (opierające się na materiałach wideo), czy nauka indywidualna z lektorem.
Istotne jest, aby cudzoziemiec starający się poznać język polski, nie zniechęcił się już na samym początku. Dlatego też jego pierwsze lekcje powinny stopniowo prezentować ogólne zasady gramatyczne, przeplatając je atrakcyjnymi grami i ćwiczeniami przyspieszającymi naukę. Zaliczają się do nich fragmenty materiałów wideo (wiadomości, seriale, czy filmy), współczesna kultura polska, czy osłuchanie z mową potoczną Polaków. Dzisiaj nauka języka polskiego dla obcokrajowców przedstawia wiele możliwości, dzięki czemu każdy może dobrać opcję najdogodniejszą dla jego lub jej trybu przyswajania wiedzy.
Równie ważne są pierwsze próby mówienia w obcym języku, jakim dla obcokrajowców jest polski oraz kształcenie się w zakresie indywidualnym. Regularna praca w domu (chociażby w ilości 20 minut dziennie) przyniesie dodatkowe efekty w osłuchaniu się z nim oraz rozumieniu. W kraju dostępne są podręczniki umożliwiające samodzielną pracę i skupienie się na kwestiach, które rzadziej poruszane są na grupowych zajęciach. Mimo tego, iż na początku nauka języka polskiego nie należy do najłatwiejszych, rzetelna praca, regularne osłuchiwanie się z nim, czy oglądanie polskich filmów przyspieszy ja zdecydowanie.