Każda nieprzewidziana naprawa samochodu wiąże się z wydatkami zarówno na części, które trzeba wymienić, jak i na usługę mechanika samochodowego. Dlatego zanim się do niej zabierzemy, warto przemyśleć kilka aspektów.
Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów naprawy, możemy się zastanawiać nad źródłem części zamiennych. Na przykład, jeśli w naszym samochodzie zepsuł się rozrusznik, warto się zastanowić, czy kupić rozrusznik nowy czy regenerowany, czyli używany, ale poddany odnowieniu. Jeśli miałby to być rozrusznik nowy, to tutaj mamy do wyboru części nowe oryginalne, czyli takie, które zaleca i montuje w autach producent, albo tak zwane zamienniki – wyprodukowane przez inne firmy, wzorowane na oryginale. Oryginały są droższe, ale w opinii wielu użytkowników są najlepsze, chociaż spora część klientów chwali sobie dobrze wykonane zamienniki. Z kolei części regenerowane uchodzą za dobre rozwiązanie, bo jakby nie patrzeć – są to części oryginalne.
Tutaj mamy jeszcze do wyboru, czy uszkodzoną część wymienimy własnym nakładem sił i czasu, czy może skorzystamy z usług warsztatu samochodowego. Ta pierwsza opcja pozwala na spore oszczędności, ale wymaga posiadania wiedzy i narzędzi potrzebnych do wykonania naprawy. Z kolei wiele uszkodzonych części można wymontować i oddać do regeneracji. Okazuje się, że relatywnie niski może być na przykład koszt regeneracji alternatora lub innych tego typu komponentów. Szczególnie, jeśli jesteśmy posiadaczami auta już niemłodego, takie rozwiązanie może przypaść nam do gustu.