Dyzartria – co warto wiedzieć?

Dyzartria – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dyzartria to zaburzenie, które powoduje, że mięśnie pracują nieprawidłowo. Może wpływać na zdolność do poruszania się, mówienia i połykania.

Dyzartria jest spowodowana przez uszkodzenie określonych części mózgu, które kontrolują ruchy mięśni. Dyzartria jest często spowodowana udarem, urazem mózgu, chorobą Parkinsona i innymi schorzeniami neurologicznymi, które powodują uszkodzenie pnia mózgu lub kory mózgowej. W niektórych przypadkach występuje rodzinnie.

Istnieją różne rodzaje dyzartrii:

Dyzartria spastyczna 

Ten typ dyzartrii obejmuje sztywne mięśnie, które utrudniają Ci łatwe lub szybkie poruszanie ciałem. Możesz mieć problemy z kontrolowaniem ruchów głowy i szyi, jak również mimiki twarzy. Możesz mieć problemy z kontrolowaniem języka lub warg. Dyzartria spastyczna często występuje po udarze lub uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

Dyzartria ataksyjna  

Ten rodzaj dyzartrii charakteryzuje się niestabilnymi ruchami, co utrudnia Panu/Pani wykonywanie prostych czynności, takich jak chodzenie po pokoju bez wpadania na przedmioty po drodze. Ataksja może również utrudnić Ci wyraźne mówienie, ponieważ Twojej mowie brakuje rytmu i płynności podczas prób wypowiadania słów i zwrotów, które normalnie są łatwe do wypowiedzenia przez innych. Ataksja jest często spowodowana nadużywaniem alkoholu, ale jest również związana ze stwardnieniem rozsianym (MS).

Jeśli ktoś bliski boryka się z takimi problemami, to neurologopeda Sosnowiec, jest miastem, w którym znajdzie bardzo wielu specjalistów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*