Źródło: Andrea Piacquadio/Pexels
Praca detektywa wymaga specyficznych umiejętności i predyspozycji, ponieważ nierzadko podejmuje się zadań wyjątkowo trudnych i delikatnych. Zawód ten kojarzy nam się najczęściej ze zleceniami poszukiwania dowodów niewierności małżonków obojga płci. Detektyw podejmuje się wtedy śledzenia żony lub męża i próbuje znaleźć dowody potwierdzające założenia drugiej strony. Potrzeba tutaj nie lada dyskrecji i sztuki kamuflażu, by nie zdemaskować swoich działań, a jednocześnie wykonywać pracę jak najlepiej i doprowadzić do oczekiwanych efektów.
Poza umiejętnością słuchania, szybkiego i bezszelestnego przemieszczania się oraz analitycznego umysłu, detektywi korzystają ze specjalnych narzędzi, które ułatwiają im pracę. Jednym z nich jest dyktafon, który pozwala utrwalić dowody głosowe w sprawie. Choć znamy ten sprzęt niemalże wszyscy i wiemy do czego służy, w pracy tych ludzi przynosi wymierne skutki. Z czego jeszcze korzystają?
Aby skutecznie działać detektywi potrzebują jeszcze aparatu fotograficznego. To kolejny sposób, by zbierać dowody. Tym razem wizualne. Czasami konieczne jest też nagranie filmu, dlatego dobrze, kiedy aparat posiada również funkcję video. W wielu przypadkach wystarcza również telefon komórkowy z dobrą rozdzielczością obrazu. W wielu przypadkach muszą również zadbać o ochronę własną, dlatego niezbędne stają się paralizatory używane podczas sytuacji i zdarzeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu lub życiu detektywa, jego współpracowników lub osób trzecich.